هیپنوتیزم (خوابگری) یک روش درمانی علمی از شاخه های علم روانشناسی است. در این شیوه درمانی تلقین حرف اول را می‌زند، شاید از خود بپرسید چگونه ؟ در هیپنوتیزم فرد با استفاده از تلقین در حالت خاصی از هوشیاری قرار گرفته و ذهن روی موضوع خاص متمرکز می شود. این کار موجب تغییر در امواج مغزی شده و آگاهی ذهن نسبت به محیط کمتر می‌شود.

بسیاری از ما بطور ناخواسته هیپنوتیزم را تجربه کرده ایم . مثال ساده ای از آن زمانی است که غرق در مطالعه یک کتاب و یا گوش دادن به موسیقی دلخواه و یا دیدن فیلم مورد علاقه مان هستیم ، در این حالت ارتباطمان با محیط اطرافمان کم می‌شود حتما برای شما هم پیش آمده که در آن لحظه وقتی کسی شما را مورد خطاب قرار میدهد دفعات اول متوجه نمی‌شوید و پس از چند بار صدا زدن آگاهی خود را بدست می آورید.

افرادی که در حین فکر کردن ، کارکردن و یا درس خواندن بسیار متمرکز می‌شوند توانایی بالایی در پذیرش هیپنوتیزم دارند و زمانیکه این افراد در حالت هیپنوتیزم قرار می‌گیرند ، ذهنشان آمادگی لازم برای پذیرش تلقینات مثبت از طرف درمانگر را دارد.

در این مقاله قصد داریم انواع هیپنوتیزم را به شما معرفی کنیم، پس تا پایان این مقاله جذاب با ما همراه باشید.

انواع هیپنوتیزم

دگرهیپنوتیزم

این روش شامل ابزاری از جمله استفاده از روش های کلامی و غیرکلامی ، استفاده از شی یا چشمان هیپنوتیزور و استفاده از روش حرکتی می باشد.

 در روش کلامی هیپنوتیزم‌کننده بصورت شفاهی انجام یک امری را به فرد هیپنوتیزم‌شونده تلقین می‌کند. مثلا درمان‌گر با گفتن این عبارت فرد را هیپنوتیزم می کند : به من نگاه کن ، ذهن خود را از هر نوع فکری تخلیه کن ، کم کم خواب بسراغ تو می‌آید ، بله چشمانت سنگین شده و تو احساس سوزش در چشمان خود داری، من احساس خوابالودگی را در تو می‌بینم ، چشمانت را ببند و راحت بخواب.

درمانگر در این روش از تلقینات شفاهی استفاده کرده است.

اما برخی از درمانگران به استفاده از روش غیرکلامی معتقدند. مثلا استفاده از روش های مدیتیشن و مراقبه و یا استفاده از تمرینات یوگا برای افزایش تمرکز . همچنین استفاده از موسیقی های بی‌کلام مخصوصا موسیقی‌ یوگا بسیار می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 استفاده از شی یا چشمان هیپنوتیزو یعنی فرد از چشمان خود بعنوان نقطه ای که هیپنوتیزم‌شونده باید به آن خیره شود استفاده می‌کند. مثلا درمانگر در این حالت می‌گوید به چشمان من خیر شو و سعی می کنند با این شیوه فرد را هیپنوتیزم کنند. اما برخی از درمانگران از شی استفاده میکنند. استفاده از برخی از تصاویر پیچیده ، استفاده از شی برای خیره شدن به مرکز ثقل آن و هر شی دیگری.

در روش حرکتی بفرد تلقین می‌شود که اندام های او در حال حرکت و جریان هستند. درمانگر به فرد هیپنوتیزم‌شونده می گوید : دراز بکشید ، بدنتان را آزاد و شل کنید ، کف دست ها را روی زانوهای خود بگذارید ، ببینید چه گرمایی از زانوهای شما به دستانتان منتقل می‌شود ؟ آیا متوجه تغییرات در انگشتان سبابه می‌شوید ؟

خودهیپنوتیزم

نکته مهم در خودهیپنوتیزم اینست که فرد آموزش های درست و اصولی در این زمینه را یادگرفته باشد و بعد اقدام کند . در این روش فرد خودش را هیپنوتیزم می کند تا بتواند امواج مغزی خود را به حالت آلفا برده و در این حالت ضمیر ناخودآگاه را برای رسیدن به اهداف خود مانند موفقیت شغلی ، موفقیت تحصیلی ، لاغری ، صافی پوست و.. برنامه ریزی کند.

مانیتیسم

یعنی به خواب بردن فرد هیپنوتیزم‌شونده با استفاده از انرژی درونی درمانگر . یعنی فرد به خواب طبیعی و نه مصنوعی برده می‌شود و با انجام این روش انرژی زیادی از فرد درمانگر گرفته می شود. بطور کلی استفاده از این روش توصیه نمی شود.

هیپنوتیزم ارتجاعی

این روش درمانی برای ریشه یابی مشکلات مختلف فرد بیمار می باشد. که پس از هیپنوتیزم وی را به گذشته برده و از او میخواهید در آن حالت از خلاها و مشکلات زندگی تعریف کند. در واقع این روش فرد را به گذشته ارجاع می دهد.

هیپنوتیزم کودکان

در این روش از تکنیک های مختص کودکان برای  هیپنوتیزم آنها استفاده می شود. روش های مخصوص بزرگسالان به هیچ وجه برای کودکان کاربردی نیست.

هیپنوتیزم ورزشی

این هیپنوتیزم کمک کننده به ورزشکاران برای کسب موفقیت در رقابت ها و مسابقات می‌باشد. شواهد و مطالعات نشان می‌دهد بسیاری از ورزشکارانی که مدال‌های درخشانی در مسابقات کسب کرده اند از این روش استفاده کرده اند.

نتیجه گیری

بطور کلی هیپنوتیزم یک روش درمانی برای ریشه یابی مشکلات  و یا رسیدن به موفقیت می‌باشد.  اگر این نیاز را در خود می‌بینید که از این روش برای رسیدن به مقصود خود استفاده کنید ،یا از یک متخصصی که مجوز انجام این کار را دارد کمک بخواهید و یا خودتان آموزش های لازم در این زمینه را فراگیرید.  

منبع

تجربه ای درخصوص هیپنوتیزم داشته اید؟ با ما درمیان بگذارید

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل و یا آموزش آنلاین هیپنوتیزم دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش های آنلاین یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در خانه را نیز تهیه کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید