در شب های پر فیض و برکت قدر به سر می بریم. در روایات بسیاری به ارزش بالای شب قدر اشاره شده است و بسیار سفارش شده است که در این شب ها رابطه معنوی خود را با خدای خود بیشتر کنیم. به مناجات و راز و نیاز با معبود خویش بپردازیم و حاجت و خواسته دلمان را از خودش بطلبیم ، طلب استغفار برای خودمان و رفتگانمان کنیم و از خداوند متعال بخواهیم در این شب ها سرنوشتی برای ما رقم بزند که موجب رستگاری ما و زندگیمان می شود.  هرکس به شیوه ای با معبود و معشوق خویش راز و نیاز می کند . یکی از روش هایی که ما را به خدا نزدیک می کند ، مدیتیشن و مراقبه است.

ارتباط با خدای درون ، مانوس شدن با دانای کل ، عشق بازی در زندگی با معشوق ابدی ما را از حوادت زندگی نجات می دهد. در این مقاله قصد داریم به این مقوله بپردازیم که چگونه با مدیتیشن می توان به معشوقی لایتناهی نزدیک شد؟چگونه می توان با مراقبه رنگ و بوی خدا را در زندگی حس کرد ؟ چگونه می توان با مراقبه روح خود را تسلیم اوامر الهی نمود؟ ما را تا پایان این مقاله همراهی بفرمایید.

ارتباط با خدای درون

بیایید کمی برگردیم به عقب! به گذشته خود و به کارها و مشکلات و موانعی که سر راه ما بوده، چقدر توانستیم خدا را در لحظات خوشی و ناخوشی به یاد بیاوریم ؟ آیا فقط زمانی یاد خدا می افتادیم که ناخوش و گرفتار بودیم ؟ در زمانی که حال و احوال دلمان خوب بود چقدر شکرگزار نعمت های الهی بودیم ؟

خداوندی که هر لحظه در زندگی ما حضور دارد چرا باید فقط در لحظات سخت به یادش باشم ؟!

خداوند مهربان در قرآن کریم فرموده است من از رگ گردن به شما نزدیکترم. معبود ما با این جمله به همه بندگانش نوید داده که در تمامی لحظات حواسم به تو هست ، کنار تو هستم و تو را تنها نمیذارم و چه موهبتی بزرگتر از اینکه خداوند بزرگ همیشه حواسش به ما باشد و ما را به حال خود رها نکند.

 پس به راحتی با خدا حرف بزن ، نگرانی هایت را به خدا بسپار ، خداوند دانای کل است و او بهتر می داند چه کاری در چه زمانی انجام شود .

به خدا اعتماد کن

اعتماد به خدا ما را از نگرانی های روزانه رها می سازد، از فکر نداشته هایمان دور می شویم و بیشتر به داشته هایمان فکر میکنیم. به خدا اعتماد کن ، امور زندگیت را به او بسپار تا زندگیت مسیر عالی خود را به سمت سعادت و کمال ، پیشرفت و موفقیت حرکت کند.

چگونه ارتباطم را با خدا قوی تر کنم ؟

همه ما دوست داریم در تمام مراحل زندگیمان به موفقیت ، به کامیابی و سعادت برسیم و در تلاشیم تا خود و زندگیمان را به کمال برسانیم.برای رسیدن به آرامش و رهایی از هر نگرانی و انرژی منفی بهترین کار مدیتیشن و مراقبه است که ارتباط ما را با خدا قوی تر می سازد.

چند تمرین مراقبه راهی برای نزدیک شدن به معبود

خدایا در قلب من جای بگیر

در حالت نشسته و یا خوابیده در محیطی کاملا آرام و به دور از سر و صدا قرار بگیرید. پیشنهاد می شود بمدت 15 دقیقه تلفن خود را خاموش کنید تا حواستان پرت نشود همچنین اگر از موسیقی یوگا یا مدیتیشن که ریتمی آرام بخش دارد در پس زمینه محیط استفاده شود نیز می تواند آرامش بیشتری به شما ببخشد.

چشمان خود را ببندید و دستاها را بالا برده و شروع به تکرار این عبارت در درون خود نمایید. : (( خدایا قلب من برای تو باز است لطفا بیا و در قلب من جای بگیر))

سپس این عبارت را بصورت بلند و 10 بار با خود تکرار کنید و هر بار با یکی از انگشتان خود شروع کنید. هنگامی که عبارت را یک بار با هر انگشت تکرار کردید وسوسه ی ضعیفی را که برای پیدا شدن دارید کنترل می نمایید و کانال های انرژی را در نوک انگشتان خود باز می نمایید.

گاهی اوقات به صورت آهسته دستهایتان را چند میلی متر به جلو و عقب حرکت دهید تا آگاهی شما از میدان انرژی اطراف انگشتانتان افزایش یابد.

پس از آنکه این 10 مرتبه بلند تکرار کردید ، 15 دقیقه این عبارت را در درون خود بگویید. زمان را از طریق ساعت کنترل کنید. ممکن است کمی سرگردانی ذهن داشته باشید که این امر در ابتدا طبیعی است اما به مرور ذهن تمرکز خود را بدست می آورد.

همانطور که شما مراقبه می کنید و توجه دارید که فکر شما سرگردان شده است با آسودگی عبارت را تکرار کنید. این طبیعی ست که گاهی در مورد لیست خرید، وظایف، حرف هایی که دیگران گفته اند، کارهایی که باید انجام بدهید و … فکر کنید. فواید مراقبه حتی اگر شما بتوانید عبارت را فقط چند بار قبل از سرگردان شدن مجدد فکرتان بگویید حاصل خواهد شد. هر موقع که متوجه شدید در مورد چیزهای دیگری فکر می کنید فقط به فکر کردن در مورد عبارت و آگاهی از نوک انگشتان خود برگردید.

بالا نگه داشتن دست ها موجب می شود آگاهی بیشتری از انگشتان ایجاد شود و به مرور تا نوک انگشتان پا بیاید.

در ابتدا روزی 2 بار مراقبه نمایید به طوری که فکر ،قلب و جسم به پیمودن درون و باز شدن کسب انرژی عادت کند.

خدای من قلبم برای تو  باز است.

هنگامی که قلب و فکر شما به جریان انرژی متصل شد زمان مناسبی است برای درخواست تقاضا است. در این هنگام شروع به تصور کردن آرزوها  و خواسته هایتان نمایید. فقط کافی است آنها را در ذهنتان ببینید و شروع به گفتن این عبارت کنید:  (( خدای من قلبم برای تو باز است لطفا به زندگی من وارد شو))

 سپاسگزار خدا باشید

حال به تصور کنید امروز قرار است بهترین اتفاق برای شما رخ دهد. در این حالت از خودتان بپرسید:

می خواهم که روزم چگونه آغاز شود؟می خواهم چه اتفاق خوشایندی امروز برای من رخ دهد ؟ امروز چه چیزی مرا خوشحال می سازد؟ برای چه چیزهایی باید  شکرگزار و سپاسگزار باشم ؟

حس کردن این سپاس شما را به زمان حال بر می گرداند. به آهستگی تا شماره 3 بشمارید و چشمان خود را با احساس شادابی و آرامش و با تمرکز بسیار باز نمایید و بگویید: خدایا متشکرم.

چگونه روح خود را با مراقبه تسلیم اوامر الهی سازم؟

عمل کردن بر طبق اراده روح عمل به خواسته پروردگار و تسلیم در برابر اوامر و هر آنچیزی که برای ما صلاح دانسته است می باشد. با انجام این تمرین، در برابر خواسته الهی تسلیم می شوید. سعی کنید بیشتر در لحظه باشید و آگاهی کامل داشته باشید.

 • در کمال آرامش بر یک صندلی راحت بنشینید.
 • نفسی عمیق بکشید و بگذارید تمامی نگرانی ها ، آشفتگی ها ، تنش ها و انرژی های منفی از شما دور شود.
 • به ذکر دعایی و یا عبارتی خالصانه با خدا بپردازید.
 • چاکراها و عضلات نزدیک بهم را مجسم کنید. با چاکرای ریشه آغاز کنید و باز شدن هر چاکرا را از حالت یک حفره بسیار کوچک تا یک صفحه مسطح بزرگ مشاهده نماید.
 • بگذارید تا در یک لحظه تمامی عضلاتتان رها و شل شوند و چندین مرتبه نفسی عمیق و آرام بکشید.
 • چاکراهای دست و پایتان را باز کنید. خود را شل کنید و نفسی عمیق بکشید.
 • در ذهن خود بگویید که گم شده اید. نفسی عمیق بکشید و دور و اطراف را نگاه کنید، تصورکنید که در آنجا هیچ کس برای نجات شما نمی آید.
 • نفسی عمیق تر بکشید احساساتی که درون شما غلیان می کند را تصور کنید. با آنها مواجه شوید و بگذارید به حد نهایت خود برسند. اگر لازم باشد فریاد بزنید.
 • تفسی عمیق بکشید ، به خود فرصت دهید تا توان و انرژی کافی کسب نمایید.
 •  به تنفس عمیق خود ادامه دهید. بیهودگی ترس هایتان را بنگرید.
 • تصورکنید در خردسالی بسر می برید . این کودک را دوست داشته باشید ، بهش عشق بورزید و در آغوش بگیرید.
 • ناز و نوازشش کنید و بگذارید در دستان شما آرام گیرد.
 • نفس عمیقی بکشید و احساس کنید این کودک در درون شما قرار دارد. حال خود را شل کنید و نفس هایی آرام بکشید.
 • شخصی را تصور کنید که نقش مرشد روحتان را دارد. بگذارید نصیحت هایش را هم به بخش بالغ و هم به کودک درونتان، بگوید. سپس نفس عمیقی بکشید.
 • تصور کنید چاکراهای اصلی شما، با مشاهده هر یک از حفره های آن مسدود میشوند، عضلاتتان را منقبض کنید. به آهستگی نفس بکشید و از پروردگارتان بابت کمک هایشان سپاسگزاری کنید.
 • حال تصور کنید تمامی انرژی های اضافی از درون شما به خاک منتقل می شود(تلاش کنید این کار را انجام دهید) . این کار را با تجسم جریان همچون آبی که از کف پاها و دستهای شما بیرون می آید، انجام دهید.
 • این چاکراهای فرعی با انقباض عضلات و احساس اینک مسدود می گردند، و بسته می شوند.

نتیجه گیری :

مراقبه یا مدیتیشن یکی از روش های رسیدن به آرامش و نزدیک شدن به خداوند متعال است. مدیتیشن و ارتباط عمیق با خدا موضوعی بود که در این مقاله به آن پرداخته شد. بدون شک همه ما در زندگی رنگ و بوی خدا را حس کرده ایم اما بدلیل مشغله های روزمره ازش دور شده ایم با انجام مدیتیشن فضایی دوستانه با معبود خویش ایجاد کنید و تمام دلهره ها ، نگرانی ها و دلمشغولی هایتان را به خودش بسپارید زیرا اوست که حلال تمام مشکلات ماست و همواره در تمامی مراحل زندگیمان حواسش  به ماست.

منبع منبع2

ارتباط شما با خداوند چگونه است؟ با ما به اشتراک بگذارید

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش های آنلاین یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در خانه را نیز تهیه کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید