مانترا چیست و چطور مانترا گفته میشود ؟

مانترا در زبان سانسکریت به کلمه یا گروهی از کلمات گفته می‌شود که دارای ارزش معنوی هستند. ریشه سانسکریت آن از  دو لغت man به معنی فکر کردن و tra به معنی آزاد شدن از دنیای مادی است. مانتراها امواج انرژی روحانی و شفابخشی را در خود دارند. این امواج علاوه بر ایجاد تمرکز کمک می‌کنند تا انرژی نهفته در درون انسان آزاد شود و فرد از موانع حواس عبور کرده و به درک و شناخت حقیقت برسد.  در هندوئیسم اعتقاد بر این است که کریشنا (خداوند) جهان را تا حدودی از لرزش صداها آفریده است. از مانترا – در حین مراقبه و تمرین های عرفانی به عنوان ابزاری برای کمک به آزادسازی ذهن استفاده میشود. اکثر مانتراها فاقد هرگونه معنای کلامی واضح هستند، اما آنها تاثیر بسیار بالایی بر روی ضمیر ناخودآگاه شما میگذارند. تکرار مانترا یا مدیتیشن روی یک مانترا خاص می تواند یک حالت آرام را در شما القا کند و می تواند شما را به سطح بالاتری از آگاهی معنوی برساند.

فواید گفتن مانترا

  • افزایش خودآگاهی
  • کاهش استرس
  • احساس آرامش بیشتر
  • چشم انداز مثبت تر
  • ذهن بازتر و افزایش انرژی مثبت
  • افزایش تمرکز
  • مراقبه دقیق تر
  • یکی شدن با واقعیت وجودی خود

با مانترا اوم آشنا شوید

یکی از قدرتمندترین و پر کاربردترین مانتراها در آیین هندو ، هجای مقدس اوم (om) است. مانترا اصلی در آیین بودا  (om maṇi padme hūṃ) ام مانی پاد می هام است. یکی از اثار مهم مراقبه و مدیتیشن ، اصلاح و جاری شدن انرژی کهکشانی در چاکراهای ما میباشد که تکرار مانترا اوم تاثیر به سزایی در هماهنگی انرژی چاکراها دارد.

چگونه مانترا بگوییم؟

مکانی آرام و ساکت پیدا کنید که بتوانید در آن مراقبه کنید. در وضعیتی راحت قرار بگیرید، چه روی زمین، روی صندلی، دراز کشیده یا حتی راه رفتن در یک مسیر ثابت تفاوتی ندارد. با چند نفس عمیق شروع کنید. به تنفس خود توجه داشته باشید بدون و فقط روی ورود آن به ریه ها و شکم و خروج آن تمرکز کنید. مانترا را هم میتوان با صدا بلند تلفظ کرد و هم بصورت ذهنی و حتی گوش دادن تنها به مانترا نیز بسیار تاثیرگذار است. در انتها میتوانید مانترا اوم را که حدود یک ساعت است دانلود کنید و استفاده نمایید. بگذارید تنفس شما را راهنمایی کند. با غرق شدن در مراقبه، سرانجام مانترا و تنفس شما به یک ریتم تبدیل می شود.  مگر اینکه بخواهید از یک روش تنفس خاص استفاده کنید، پیروی از این جریان ممکن است به طبیعی بودن ریتم تنفس شما کمک کند. به یاد داشته باشید که افکار سرگردان را به آرامی از ذهنتان دور کنید. هنگام مراقبه، احتمالاً متوجه خواهید شد که توجه شما شروع به پرسه زدن می کند. وقتی این اتفاق افتاد، سعی نکنید آن افکار ناخواسته را از خود دور کنید.  در عوض، فقط آنها را رها کنید و فقط نظاره گر باشید و سپس مانترا را پشتیبان بگیرید و مجددا با تمرکز روی تنفس به عمق مراقبه برگردید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!