Full length shot of a young woman practicing yoga at home


در این مقاله قصد داریم به وسیله یوگا به کسانی که دارای گودی کمر هستند ، حرکاتی را آموزش دهیم تا به وسیله‌ی آن گودی کمر خود را برطرف کنند . باید یادآور شویم همانطور که شما در طی زمان و سال های متمادی به سبب اتفاقات متفاوت به گودی کمر دچار شدید برای درمان آن نیز باید به صورت مداوم این حرکات یوگا را انجام دهید .

همچنین در این مقاله ما حرکاتی را آموزش میدهیم که در منزل نیز می توانید انجام دهید. در واقع در این مقاله آموزش یوگا در منزل برای درمان گودی کمر می باشد و نیازی رفتن به باشگاه های ورزشی یوگا نمی باشد .

درمان گودی کمر با آموزش یوگا :

برای کاهش انحناء یا گودی کمر باید حرکاتی را انجام دهید تا باعث تقویت عضلات ناحیه شکم و ایجاد انعظاف پذیری عضله های اطراف لگن و باشن شود و با قوی شدن این عضلات شما از شر گودی کمر خلاص می شوید .

انجام 10 حرکت ساده برای درمان گودی کمر به وسیله یوگا :

1 – رفع گودی کمر با دراز و نشست :

شاید برایتان عجیب به نظر برسد اما لازم است بگویم که دراز و نشست یکی از اصلی ترین حرکات در آموزش یوگا برای درمان گودی کمر می باشد . شما با انجام روزانه حداقل 10 عدد دراز نشست عضلات شکم خود را تقویت می کنید . البته لازم به ذکر می باشد که این حرکت را باید هر روز به مدت سه ماه انجام دهید تا بتوانید نتیجه بگیرید شما می توانید با انجام حرکت درازنشت به راحتی یوگا را در منزل انجام داده و گودی کمر خود را درمان کنید .

2- رفع گودی کمر با دراز نشست نیم خیز :

در این حرکت همانطور که در عکس می بینید به پشت بخوابید و زانوی خود را خم کرده و در دست ها را روی زانو قرار می دهید یا در کناز سر اما مانند درازنشست به سمت بالا حرکت نمی کنید و یه صورت نیم خیز قرار می گیرید تا به عضلات شکم شما فشار بیاید .

3- رفع گودی کمر با دراز نشست نیم خیز (2)

دراین حرکت همانند حرکت قبل به پشت خوابیده و زانو را خم می کنید در حالی که دستها از روی زمین بلند نمی شود . در حالی که دست هایتان را بلند نمی کنید سعی کنید تا پاشنه های پای خود را بگیرید . این کار را باید طوری انجام دهید تا به عضلات شکمتان فشار بیاید . باید یادآور شوم که اگر به عضله های شکمتان فشار نمی آید ، حرکت را اشتباه انجام می دهید .

با این حرکت ساده یوگا در منزل می توانید گودی کمرتان را درمان کنید .

4- بالا آوردن پا :

یک حرکت بسیار ساده که در اموزش یوگا در منزل بسیار پرکاربرد می باشد  و باعث رفع گودی کمر می شود . همانند حرکات قبل مطابق تصویر به پشت دراز بکشید و یکی از پاهایتان را به آرامی بالا بیاوردید و پس از گذشت چند ثانیه آنرا پایین بیاورید و این کار را با پای مخالف انجام دهید . لازم به ذکر می باشد که در آموزش یوگا در منزل ذکر شده است که این کار را حداقل 10 بار و پشت سرهم انجام دهید .

5- حرکت گربه گاو :

این حرکت ساده در آموزش یوگا در منزل باعث می شود که عضلات ناحیه باسن و ستون فقرات در اصطلاح کش بیاید .

خوب برای شروع این حرکت ساده در آموزش یوگا برای رفع گودی کمر ؛ ابتدا به حالت 4 دست و پا در بیایید .

همزمان با به داخل کشیدن تنفس ، قفسه سینه و گردنتان را به سمت سقف بکشید . همچنین با بازدم وبیرون دادن هوا ، با فشار بر شانه ها ، در پشتتان قوسی را ایجاد کنید ودر عین حال سرتان را پایین بیاوردی . این حرکت را طبق الگوی تنفستان انجام دهید و باشروع شدن حرک گاو نفس را به داخل بکشید و در حرکت گربه هوا را به بیرون منتقل کنید .

این حرکت ساده در آموزش یوگا را 6 تا 8 بار پشت سرهم انجام دهید . این حرکت بسیار ساده در آموزش یوگا باعث درمان گودی کمر می شود .

6- حرکت کودک :

این حرکت در آموزش یوگا در منزل حرکتی به شدت ساده می باشد . اما باعث کششی فعال در عضلات قسمت باسن و کمر می شود . این حرکت ساده و در عین حال جذاب که دریوگا باعث درمان گودی کمر و تسکین کمردرد می شود .

در ابتدا باید زانو بزنید . بر روی پاهای خود بنشینید تا پاشنه هایتان بیرون باشد . سر خود را پایین بیاورید تا انجا که پیشانیتان به زمین بچسبد . ودستتان را بالای سرتان و روی زمین قراردهید . بهتر است این حرکت ساده در آموزش یوگا را چندین بار انجام دهید .

7- حرکت pigeon  :

در اموزش یوگا حرکتی بانام پیگن می باشد که در یوگا در منزل نیز کاربرد دارد .

البته این حرکت یوگا در منزل قابل انجام می باشد . اما برای مبتدیان ممکن است کمی مشکل به نظر برسد اما این تمرینی عالی و کامل محسوب می شود .

برای انجام این حرکت یوگا ، ابتدا روی زمین زانو بزنید و پشت خود را صاف نگه دارید . سپس زانوی سمت چپ خود را به پشت بدن بکشید . در این حالت روی انگشتان و زانی پای راستتان را در نزدیکی ران قرار دهید . حال به جلو به ارامی خم شوید و نفس عمیقی بکشید . سپس قفسه سینه خود را به سمت جلوببرید . سپس 6 الی 12 بار نفس بکشید و عمل دم وبازدم انجام دهید . این حرکت را برای پای مخالفتان انجام دهید . 

این حرکت با انکه ممکن است ساده به نظر برسد اما در آموزش یوگا ، حرکتی حرفه ای در نظر گرفته می شود .

8- پیچش ستون فقرات برای درمان گودی کمر :

خوب پس از انجام یک حرکت حرفه ای در آموزش یوگا ، حال وقت ان رسیده است که به حالت های مبتدی برگردیم . در این قسمت از آموزش یوگا برای درمان گودی کمر با دادن یک پیچش در ستون فقرات ، به میزان زیادی تنش ها را از تمام نواحی پشت و گردن شما دور می شود .دراین حرکت ساده در آموزش یوگا کافیست دراز بکشید و اجازه دهید جاذبه شما را به سمت خود بکشد .

برای انجام حرکت ساده در یوگا ابتدا به سمت پشت دراز بکشید و دست هایتان را باز کنید تا برروی زمین همانند حرف T دیده شوید . سپس زانو هایتان را به سمت سینه بکشید . در مرحله بعد زانو های را بسمت چپ ببرید و با دستی که در سمت زانوهایتان می باشد که دست چپتان می شود ، زانوها را نگه دارید سپس دست مخالفتان یعنی دست راست را به سمت مخالف یعنی سمت راست بکشید و همان سمت را نگاه کنید . در این حرکت حداقل 20 ثانیه و حداکثر 4 دقیقه باقی بمانید البته حالت استاندار بین 1 الی 4 دقیقه می باشد اما زیر 1 دقیقه برای کسانی مناسب می باشد که نمی توانند این حرکت یوگا را به راحتی انجام دهند . وهمین حرکت را برای سمت مخالف بدنتان انجام دهید .

این حرکت ساده در آموزش یوگا را برای هر طرف از بدنتان 2 بار انجام دهید . این حرکت جذاب در یوگا باعث می شود تا گودی کمرتان به راحتی رفع شود .

9- خم شدن به پایین با پاهای صاف :

برای رفع گودی کمر یکی از بهترین حرکت ها در آموزش یوگا می باشد . این حرکت باعث کشش عضلات همسترینگ می شود . در کشور های دیگر این حرکت را اوتاناسانا می نامند . در این حرکت تا انجاکه می توانید خود را به سمت پایین بکشید . اما نگران آن نباشید که دستانتان به زمین نمیرسد . بیشتر تمرکز کنید تا زانوهای شما خم نشود .

این حرکت ساده همانطور که از تصویر پیداست باعث کشش در عضلات پشت پا ، ستون فقرات و باسن می شود . به همین سبب این حرکت در آموزش یوگا باعث رفع و درمان گودی کمر می شود .

10 – حرکت مثلثی :

در آموزش یوگا یکی از حرکات حائز اهمیت می باشد . حرکت مثلثی باعث کشش در عضلات پشت پا می شود و همین امر باعث درمان گودی کمر می باشد . این حرکت نیازمند تمرکز بالا می باشد . برای انجام این حرکت در آموزش یوگا ابتدا بر روی پاهای خود به صورت صاف بایستید. حال پای چپتان را سه الی چهار قدم به سمت جلو ببرید و یک زاویه 45 درجه به بدن خود بدهید . سپس دستان خود را روی زمین قرار دهید . سپس دست چپتان را کنار پا قرار دهید و سعی کنید ران چپ و راست رابه صورت مستقیم و صاف نگه دارید . در ابتدا ممکن است نتوانید با دست راست خود زمین را لمس کنید . هیچ اشکالی ندارد به خودتان فشار نیاورید . تا آنجاکه می توانید انجام دهید . حالا پایتان را تعویض کنید و در جهت مخالف نیز انجام دهید .

سخن آخر :

مجموعه یوگان با ارائه خدمات آموزش یوگا ، آموزش یوگا در منزل ، آموزش یوگا در خانه توجه شما عزیزان را به خود جلب کند .

این مقاله با هدف ارائه راهکارهایی برای درمان گودی کمر بیان شد. اما اگر میخواهید که این حرکات باعث درمان گودی کمر شما عزیزان شود باید به صورت مداوم این حرکات آموزشی یوگا را انجام دهید . چرا که مجموعه یوگان به شما این تضمین را می دهد که اگر هر روز به مدت 6 ماه این حرکات را انجام دهید . دیگر گودی کمر نخواهید داشت .

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش های آنلاین یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در خانه را نیز تهیه کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید