طبق گزارش های بعمل آمده در سال 2015 نشان داده شده که بیشتر افرادی که به بیماری سرطان مبتلا هستند مجبورند تحت مراقبت‌های ویژه ، رژیم های درمانی باشند که این امر منجر به فشارهای روحی ، استرس و اضطراب شده و روند درمان بیماران را طولانی تر می کند.یوگای درمانی میتواند مکمل درمان سرطان باشد و وضعیت بدن، روح و ذهن را آماده برای نبرد با سرطان کند.

دکتر مگی دیوموم از مؤسسه سرطان جان وین در سانتا مونیکا ، کالیفرنیا می گوید: مطالعات حاکی از آن است که یوگای درمانی می‌تواند خستگی ‍‌های روحی را کاهش داده و فردی با روحیه ‌ی قوی بعمل آورد.

در این مقاله قصد داریم شما را از مزایای یوگای درمانی بعنوان مکملی برای درمان سرطان آگاه سازیم و چند حرکت مفید و موثر در درمان سرطان را معرفی کنیم ، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

5 مزیت یوگای درمانی برای درمان سرطان

کاهش خستگی با یوگای درمانی :

بسیاری از بیماران سرطانی از خستگی روحی رنج می‌برند که این امر روند درمان آنها را سخت‌تر می‌کند. یوگا موجب می‌شود خستگی های روحی بیماران را کاهش داده و روحیه آنها را برای مبارزه با بیماری قوی ‌تر کند. مطالعات نشان داده است که با کاهش خستگی روحی در بیماران گرایش آنها به شرکت در کلاس های یوگا افزایش می‌یابد.

کاهش استرس در سرطان:

مبارزه با بیماری سرطان که زندگی فرد را به مخاطره می‌اندازد همراه با استرس و فشارهای روحی می‌باشد. یک تحقیق معتبر بیان می‌کند که انجام تمرینات یوگای درمانی ضمن آنکه استرس را کاهش میدهد روحیه فرد را تقویت کرده و انگیزه بیمار را برای زندگی کردن افزایش می‌دهد. همچنین منبع معتبر دیگری در این خصوص می ‌گوید یوگای درمانی می‌تواند باعث بهبود کیفیت زندگی ، افزایش اشتها و کاهش درد شود.

یوگای درمانی عملکرد بدنی را بهبود می‌بخشد:

سرطان علاوه بر اینکه بر روحیه‌ی فرد تاثیرات نامطلوبی دارد ، بر تحرک وی نیز تاثیرگذار است.از آنجا که بیماران سرطانی وقت عمده خود را در بیمارستان‌ها سپری می‌کنند ، دچار ضعف بدنی و اختلالات حرکتی می‌شوند ، مخصوصا درمانی که برای بیماران سرطانی در نظر گرفته شده است حکایت از این امر دارد. لذا یوگای درمانی می‌تواند عملکرد بدنی را بهبود بخشد.

خواب بهتر با یوگای درمانی:

ترکیبی از استرس و بیماری جسمی منجر به اختلال در خواب می‌شود، بهبودی بدن نیازمند خواب کافی و راحت است. با انجام حرکات یوگای درمانی ، بیماران می‌توانند آسوده خاطر بخوابند.تحقیقات نشان داده است که یوگا می‌تواند به بهبود وضعیت خواب کمک کند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله یوگان با عنوان “9 حرکت که برای داشتن یک خواب راحت باید انجام دهیم ” که باتوجه به همین موضوع نوشته شده است را مطالعه بفرمایید.

خطر بازگشت بیماری سرطان را برای بهبود یافته‌گان کاهش می‌دهد:

دکتر دینومه می‌گوید : چاقی یکی از عواملی است که خطر بازگشت بیماری برای بهبودیافته‌گان سرطان را افزایش می‌دهد و انجام تمرینات منظم یوگا خطر بازگشت بیماری را کاهش داده و وضعیت جسمی و روحی فرد فرآیند بهبودی و سلامت خود را طی خواهد کرد.

بیماران سرطانی و بهبودیافته‌گان باید برای انجام تمرینات یوگا از پزشک خود مشورت بگیرند . بسیاری از مراکز سلامتی دوره‌های ورزشی برای بیماران سرطانی و بهبودیافته ‌گان ترتیب داده ‌اند که مناسب است افرادی که با این بیماری درگیر هستند به مراکز مذکور مراجعه و زیر نظر پزشک و مربی یوگای درمانی تمرینات را انجام دهند.

جسیکا بلوفاتو یکی از مربیانی است که در این مراکز خدمت می‌کرده و اخیرا و مرکزی با نام JBYoga را تاسیس کرده است. وی از تجربیات خود می‌گوید : در طی دورانی که با بیماران سرطانی یوگا انجام میدادم متوجه تاثیرات یوگای درمانی و مدیتیشن  بر کاهش استرس و اضطراب ، کسب آرامش ذهن و رهایی از خستگی در این بیماران می‌شدم.

این مربی با تجربه 4 حرکت یوگای درمانی برای بیماران سرطانی و بهبودیافته ‌گان پیشنهاد می‌کند:

4حرکت یوگای درمانی از منظر بلوفاتو

حرکت چرخش ستون فقرات در یوگا

بلوفاتو می گوید: این حالت می تواند به تقویت سیستم گوارشی از بین بردن دردهای نواحی کمر و کاهش خستگی کمک کند

شیوه انجام حرکت :

  • تنفس عمیق.
  • در هنگام بازدم ، بدن خود را به آرامی به سمت شانه راست خود بچرخانید ، دست چپ خود را روی زانوی راست و دست راست خود در پشت بدن قرار دهید.
  • نفس عمیق بکشید و کشش را نگه دارید

پاها بالا روی دیوار:

این حالت به کاهش استرس ، آزادسازی انرژی های منفی و رفع خستگی کمک بسیار می‌کند

شیوه انجام حرکت :

طوری دراز بکشید که باسن شما کنار دیوار باشد.

دو پای خود را بالا ببرید طوریکه پشت شما روی زمین صاف باشد.

همچنین می‌توانید یک پتوی سفت یا متکای کوچک زیر باسن خود بگذارید.

این حالت را برای سه تا ده دقیقه نگه‌داشته و در همین حین درست و با هشیاری نفس بکشید.

زاویه محدود عقب:

این حرکت موجب کاهش درد و خستگی می‌شود.

شیوه انجام حرکت :

به حالت صندلی (پشت صاف و چهارزانو) بنشینید.

کف پاها را رو به روی هم قرار داده و بهم بچسبانید

در همین وضعیت به آرامی به پشت دراز بکشید.

از بازوها و آرنج خود به هنگام دراز کشیدن کمک بگیرید.

بعد از اینکه پشت شما روی زمین قرار گرفت حرکات دم و بازدم را انجام دهید.

حالت مدیتیشن بنشینید

در مقاله 7 سبک ازمراقبه نحوه نشستن در حالت مدیتیشن را کامل توضیح داده‌ایم. این حالت به شما کمک می‌کند تا روی ذهن آگاه و تنفس تمرکز کنید.

شیوه انجام حرکت :

روی زمین چهارزانو بنشینید

بطوریکه استخوان های نشیمنگاه خود را در تماس با کفپوش احساس کنید.

ستون فقرات را به در وضعیت صاف قراردهید و به آرامی چانه خود را کمی به پایین بکشید تا گردن شما با ستون فقرات شما تراز شود.

نفس عمیق بکشید و سعی کنید ذهن خود را از سرگردانی دور نگه دارید.

نتیجه‌گیری :

ما میدانیم که سرطان و درمان آن سخت و همراه با آثار روحی نامطلوبی است.اما یوگی ها یک شعار مخصوص به خود دارند، “تحمل رنج و درد اختیاری است، میتوانی رنج را به هوشیاری و بیداری تبدیل کنی  “. این اختیار با بیمار است که درد را تحمل کند و یا از تمرینات یوگای درمانی برای کاهش درد ، افزایش تمرکز ، کاهش استرس و افزایش ذهن اگاه مدد بگیرد.

منبع

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در خانه دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در خانه را نیز تهیه کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید