یوگا به معنای مدیتیشن مداوم است. یوگا یعنی تا آنجا که می‌شود کش بیایید. واقعاً انتظاری جز این داشتید؟ شما قرار است در تمرینا ت یوگا بدنتان را تا آنجایی که امکان دارد کش بدهید. در این میان ممکن است احساس سوختن بکنید و حتی حس کنید بدنتان از وسط دارد نصف می‌شود و این‌ها اگرچه هیچ‌کدام احساسات خوشایندی نیست اما طبیعی است.  یوگای ورزشی برای عموم است و تقریبا همه می توانیم انجام دهیم.

محل مناسب انجام تمرینات یوگا

اگر می‌خواهید یوگا در خانه انجام دهید به شما توصیه می‌کنیم که محل مشخص برای انجام آن در نظر داشته باشید. در ضمن مکانی که برای یوگا در نظر دارید باید دارای ویژگی آرامش بخشی به شما نیز باشد. بیشتر کسانی که خانه‌های بزرگ دارند، معمولاً یک اتاق را مختص به یوگا در خانه می‌کنند. با این کار دیگر شما نیاز نخواهید داشت از دیگران اجازه بگیرید، آهنگ آرامش بخش را با صدای کمتر پخش کنید یا اینکه در و پنجره را باز و بسته کنید. تنها کافی است که خودتان را آماده یوگا کرده باشید.

با این همه، بیشتر ما خانه‌هایی به بزرگی این که یک اتاق از آن را به یوگا اختصاص دهیم نداریم پس چاره کار چیست؟ بهتر است گوشه دنجی در خانه را پیدا کنید که در آن رفت و آمد افراد کمتر باشد. این گوشه دنج برای یوگا در خانه می‌تواند اتاق خود شما باشد.

اگر اتاق مخصوص به خودتان را ندارید، گوشه‌ای از خانه که در آن احساس آرامش می‌کنید برای یوگا آماده کنید. متأسفانه در این قسمت همگانی خانه روشن کردن شمع و عود می‌تواند دردسرساز باشد لذا کافی است که فضای اطراف شما به گونه‌ای باشد که در انجام حرکات دچار محدودیت فضا نشوید.

اهمیت انتخاب فضای یوگا به قدری است که آن را به عنوان مورد اول به شما معرفی کردیم. پس در انتخاب مکان برای انجام یوگا در خانه با دقت بیشتری عمل کنید. شما قرار است در این قسمت از خانه به آرامش بیشتری دست پیدا کنید، اگر قرار باشد هر لحظه کسی از جلو شما رد شود یا شما را صدا کند، هیچ آرامشی نخواهید داشت.

تنفس عمیق حین یوگا از واجبات است

یکی از عناصر کلیدی یوگا تنفس است که اتفاقاً نقطه درخشان یوگا هم محسوب می‌شود. قطعاً ما در تمام لحظات زندگی در حال نفس کشیدن هستیم، اما یوگا یک روش تنفس مرتب و اصولی و متفکرانه که در اصطلاح به آن «پرانایاما» می‌گویند را به شما آموزش می‌دهد. ماجرا ازاین‌قرار است که یوگی‌های هندی اعتقاد داشتند در هوای پیرامون ما، ماده‌ای حیاتی و انرژی‌بخش وجود دارد که “پرانا” نامیده می‌شود. ما “پرانا” را به درون ریه خود فرومی‌بریم، در ریه‌ها حبس می‌کنیم، پرانا مواد زائد را نابود می‌کند و با بازدم عمیق خود این مواد را خارج می‌کنیم. امروزه ما نام این ماده حیات‌بخش را “اکسیژن” و نام ماده زائد را “دی‌اکسیدکربن” گذاشته‌ایم اما به خاطر آن‌که جنبه‌های بسیار حیاتی و جادویی تنفس را که تاکنون تصور نمی‌کرده‌اید احساس کنید، توصیه می‌کنیم که کماکان به پرانا فکر کنید. در یوگا تنفس آن‌قدر مهم است که خیلی‌ها تصور می‌کنند یوگا به‌تمامی یعنی تنفس.

در یوگا هدف از تنفس این است که در مراحل بعد، حرکات را با تنفس صحیح همراه کنیم و به‌این‌ترتیب از شش‌ها و درنهایت کل بدن سم‌زدایی کنیم.

یوگا یعنی پیشرفت قدم به قدم

قرار نیست در شروع یوگا ره صدساله را یک‌شبه بروید. برای رسیدن به آمادگی کامل در یوگا و تبدیل‌شدن به یک حرفه‌ای، باید 90 مرحله را بگذرانید. برای شروع، کلاس‌های ریلکسیشن پیش روی شماست.

برای یوگا لباس‌های راحت و کشی بپوشید

قرار نیست به بهانه کلاس یوگا به فروشگاه‌های گران‌قیمت بروید و لباس‌های مارک‌دار بخرید اما بهتر است لباسی که برای یوگا می‌پوشید راحت باشد و کش بیاید. نوع و مدل لباسی که می‌پوشید سلیقه‌ای است و چندان اهمیتی ندارد اما مطمئن شوید که لباستان راحت است و دست و پاگیر نیست.

نوشیدن آب فراوان فراموش نشود

قبل از تمرینات یوگا حتماً آب بخورید و خودتان را تشنه نگه ندارید. در طول تمرین  هم یک بطری آب به همراه داشته باشید و آن را جلوی زیراندازتان بگذارید تا بهانه‌ای برای آب نخوردن نداشته باشید. بعد از تمرین  یوگا هم باید آب بخورید تا بدن هیدراته شود. آب ساده بهترین گزینه است. بااین‌حال، برای تنوع، گاهی اوقات آب نارگیل هم بنوشید، یا چند قطره لیموترش تازه به آب اضافه کنید. یک لیوان بزرگ آب‌میوه تازه پس از انجام تمرینات یوگا لذت‌بخش است. هر بار آب‌میوه‌های مختلف که در منزل آماده کرده‌اید بخورید و سعی کنید از شکر اضافی استفاده نکنید چراکه قند طبیعی در میوه کافی است.

چند بار در هفته تمرین یوگا انجام دهیم؟

حتی اگر شما در هفته فقط یک ساعت و نیم به انجام تمرینات بپردازید، باز هم از فوائد یوگا بهره مند می شوید. اگر بتوانید زمان بیشتری اختصاص دهید، مطمئنا بهره بیشتری خواهید برد. پیشنهاد ما این است که با هفته ای دو یا سه بار آغاز کنید و هر بار حداقل یک ساعت و نیم تمرین کنید. منظم باشید و تمرینات خود را همواره انجام دهید، به یاد داشته باشید که تمرین  ها به طور منظم و یک روز در هفته، بهتر از تمرینی نامنظم و هر از گاه است. اجازه ندهید محدودیت های زمانی یا اهداف غیر واقع بینانه مانع شود.

آنچه در توانتان است انجام دهید و نگران نباشید. بعد ازمدتی خودتان حس می کنید که نیازمند تمرین بیشتری هستید و خود را در حالی می یابید که بیشتر و بیشتر یوگا می کنید.

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در خانه را نیز تهیه کنید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید