پاداش‌های جسمی و روحی یوگا، واقعا ارزشش را دارد. آرامش ذهن، خواب بهتر، افزایش تمرکز و خیلی چیزهای دیگر. اگر مبتدی هستید و برای شروع تمرینات یوگا، به کمی تشویق و انگیزه نیاز دارید، متن زیر ممکن است به شما کمک کند تا بصورت جدی تمرینات یوگا را شروع کنید.

انجام حرکات ورزش یوگا باعث ایجاد تغییراتی در ذهن می شود. این تغییرات شبیه یک خانه تکانی ذهنی است؛ چراکه هر آنچه ذهن فرد را به خود مشغول کرده بود، حالا بعد از انجام یوگا در جای درست خود قرار می گیرد. به این معنی که یا دیدگاه فرد نسبت به مشکل تغییر می کند و یا موضوع، اهمیت خود را از دست داده و از ذهن پاک می شود. به بیان دیگر، فرد فضای آرام تر ذهنی ای را تجربه می کند و همین امر، یک دلیل خوب دیگر برای ادامه ورزش یوگا است.

ورزش یوگا باعث افزایش قدرت تمرکز می شود.

از آنجایی که یوگا ذهن را آرام و رها از درگیری های فکری می کند، به راحتی می توان انرژی و تمرکز ذهنی را به مسیر دلخواه هدایت کرد. یوگا می تواند فضای شلوغ و پرسر و صدای ذهن فرد را خاموش کند و بر روی یک موضوع خاص متمرکزش کند. از طریق یوگا سطح آگاهی ذهن بالا رفته و یاد می گیرد که در زمان حال زندگی کند. به طور کلی تحقیقات نشان داده است که بعد از انجام تمرینات یوگا، تسلط و مهارت فرد برای تمرکز روی توانایی های ذهنی اش بالاتر می رود، بدین صورت که اطلاعات را می تواند دقیق تر تجزیه و تحلیل کند و همچنین به طور مؤثرتری قدرت یادگیری، نگهداری و به روز کردن اطلاعات را پیدا کند.

یوگا کمک می کند که فرد چالش های زندگی را بپذیرد.


تجربه های زندگی همیشه هم خوشایند نیست. روزهای سخت و تلخ در زندگی همه ی انسان ها وجود دارد و گاهی هم تجربه این لحظه ها بسیار دردناک است؛ اما یوگا یاد می دهد که همه چیز تغییر می کند، روزهای خوب و بد می آیند و می روند و گذرا هستند. با یادآوری این جمله که هم چیز گذرا است و درک عمیق آن، به راحتی می توان این چالش ها را با آرامش و انرژی مثبت پشت سر گذاشت.

یوگا کمک می کند که فرد انتخاب های شایسته تری داشته باشد.

ورزش یوگا، آشفتگی ذهنی را برطرف می‌کند

در دنیای پر شتاب امروزی، فکر و ذهن شما ممکن است دائما در حال پریدن باشد، فکر کردن درباره آنچه که قبلا اتفاق افتاده، چیزی که در حال حاضر در جریان است و آنچه که در آینده باید انجام دهید. یوگا می‌تواند به شما کمک کند که در زمان حال باقی بمانید و ذهنتان را پاک و سبک کنید. و بتوانید فعالیت های خود را بهتر و با تمرکز بیشتری مدیریت کنید.

جسیکا ری، مربی یوگا در بوستون می‌گوید: چیزهای مختلف می‌توانند باعث استرس شوند، زیرا ما آنها را نگه می‌داریم و به آنها اجازه می‌دهیم که در ذهن ما، داستان و ماجرا بسازند، که این کار، وقت با ارزش ما را می‌گیرد. او احساس می‌کند که تمرین یوگا، به برطرف کردن تمام این چیزها و کاهش استرس کمک می‌کند.

یوگا، اخلاق  شما را بهتر می‌کند

اگر احساس افسردگی می‌کنید، یوگا می‌تواند یک انرژی دهنده‌ی طبیعی باشد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه بوستون نشان داد که یوگا، خلق و خو را بهتر کرده و در طی یک دوره‌ی ۱۲ هفته‌ای، اضطراب ۱۹ یوگی (کسی که در یوگا مهارت دارد) را کاهش داده است. یوگا به سلامت روحی تان کمک می کند. و باعث می شود به راحتی بر روی راه حل های ممکن برای حل مشکلات خود متمرکز شوید در واقع یوگا به شما یاد می دهد زهنتان را مرتب کنید. و از بهم ریختگی نجات دهید.

این مسئله به میزان اسید گاما آمینو بیوتیریک (GABA) در مغز نسبت داده می‌شود که وقتی یوگا تمرین می‌کنید، افزایش می‌یابد. مطالعات دیگر ارتباطی بین سطح پایین گابا و افسردگی پیدا کرده‌اند. بنابراین حصیر یوگا را بیرون بیاورید و سلامتی و شادی‌تان را افزایش دهید.

یوگا، یک تمرین موثر است

یوگا، بسیاری از ورزش‌ها و فعالیت‌های تناسب اندام را که شامل کشش نیستند یا به تمرینات تعادلی تاکیدی ندارند کامل می‌کند، مانند گلف یا بیسبال. لائورا بورخارت، مربی یوگا و موسس Yoga Reach International در سانفرانسیسکو می‌گوید: بسیاری از تیم‌های ورزشی حرفه‌ای، در حال حاضر یوگا را در بخشی ازتمریناتشان جای داده‌اند.

اینکار به آنها در فعالیت‌های ورزشی که به تعادل، تمرکز و استقامت نیاز دارد کمک می‌کند. اگر شما در حال حاضر به تناسب اندامتان اهمیت می‌دهید، یا یک دونده، دوچرخه سوار، بازیکن تنیس یا وزنه بردار هستید، سعی کنید جوانب مثبت آن را در نظر بگیرید و تمرینات یوگا را به  آن اضافه کنید.

یوگا به خواب شما کمک می‌کند

اگر شب‌ها در تخت، غلت می‌زنید و خوابتان نمی‌برد، شاید یوگا به شما کمک کند که خواب عمیق‌تری داشته باشید. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ که در مجله «فیزیولوژی روانی کاربردی» منتشر شد، نشان داد که یوگا، میزان هوشیاری را که به بی‌خوابی کمک می‌کند، کاهش می‌دهد.

شرکت کنندگان در میان پیشرفت‌های دیگر، بازده خواب بهتر، خواب طولانی‌تر و بیداری کمتری را در طول شب گزارش دادند. پس چند تمرین یوگا به برنامه‌ی روزانه‌تان اضافه کنید تا شب‌ها راحت تر بخوابید.

یوگا، ورزشی عمومی است!

یوگا، در دسترس اغلب افراد است. یوگا فعالیتی است که به شما امکان می‌دهد با سرعت مناسب خودتان، ورزش کنید و هر چقدر دوست دارید به خودتان فشار بیاورید. اکثر وضعیت‌های یوگا، انواع مختلفی دارند، از پایه (ساده) تا پیشرفته هستند.
لائورا می‌گوید: سن، وزن، قدرت یا میزان انعطاف پذیری شما مهم نیست، یوگا برای همه‌ی افراد است. یوگا فعالیتی است که می‌توانید حتی تا زمان پیری، آن را انجام دهید.

یوگا به انعطاف پذیری کمک می‌کند

برای کسانی که در تلاشند انگشتان پایشان را لمس کنند، یوگا ممکن است بتدریج سفتی عضلات را کم کند و انعطاف پذیری را افزایش دهد. مربی یوگا، جسیکا ری می‌گوید که کلید افزایش انعطاف پذیری، تمرین منظم است.

او می‌گوید: انعطاف پذیری، چیزی است که من باید بطور مداوم روی آن کار کنم و چیزی نیست که بطور مادرزادی در من وجود داشته باشد، بنابراین من مشکل مردم در مورد این موضوع را کاملا درک میکنم.

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در خانه را نیز تهیه کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید