شاواسانا در زبان سانسكريت (شاوا – کالبد) و (آسانا – وضعيت) است.

برای اجراي شاواسانا یا رها سازی در یوگا بدن مي‌بايست بي‌حركت و ساكن باشد. روند تنفس بسيار آهسته و آرام و بي‌صدا است، گویی كه بدن همانند کالبدی بی جان است و ذهن تهي از فكر و آزاد از هر گونه وابستگي شود.

از اين رو به اين تمرين شاواسانا یا رها سازی در یوگا مي‌گويند.

سودمندي‌ها: اين تمرين برای آرامش جسمي و ذهني ، تنش زدایی وکاهش خشم مفید است. كارکرد سلول های مغز وساير اندام هاي بدن را نیرو می بخشد.

بهبود خون‌رساني به اعضاي بدن ،بالا بردن سطح انرژي بدن  و دستگاه ايمني را در پی دارد. تأثير اين تمرين روي ذهن بسيار زياد است به گونه ای که به هوشياري و روشنگری ذهن می افزاید و نیروی يادگيري و خلاقيت را افزايش مي‌دهد.

افزايش شادماني و نشاط ، پيدايش اخلاق نيكو و بهبود هم اندیشی با دیگران از دیگر دستاوردهای این تمرین خوب است.

از اين روش مي‌توان براي حساسيت زدايي در بيمارانی که به اضطراب و گونه های ترس‌ دچارند بهره جست که در رفتار درماني نيز كاربرد فراوان دارد.

شاواسانا فن آرامش در يوگا است كه بیشتر برای پایان حركات يوگا انجام مي شود. ناگفته نماند در هر زماني مي‌توان از اين تكنيك بهره جست.

كتاب‌ تايوگا پراديسپيكا ،شاواسانا را حركتی مهم و آرام بخش دانسته است. در كتاب گرند اسمهيتا نيز آن را روشی برای تنش زدايي و بهبود بي‌قراري پیشنهاد کرده است.

شاواسانا یا رها سازی در یوگا دستیابی به انرژي و رهايي تنش‌ها برای انسان را به ارمغان می آورد. تنش‌هايي براي بدن و روان آدمي همانند سم به شمار مي‌روند. تاثيرات شگفت انگيز شاواسانا زماني آشکار مي‌شود كه شما پیوسته و روزانه کم و بیش 20 تا 30 دقيقه به آن بپردازید. اگر شاواسانا را پس از نرمش های يوگا انجام شود، اثر بخشی آن را دو چندان مي‌كند.

در حركت اوتاناسانا چون تاج سر به سوی زمين است افزايش جريان خون به سمت سر بیشترمي‌شود ، آرامش فكر ، هيجان ، کاهش افسردگی درد معده، كاهش تپش قلب ، کارکرد بهتركبد و معده و كليه‌هارا در پی دارد. همچنین درد و ناراحتي‌هاي دوران قاعدگي را كاهش مي دهد و به توان ماهيچه‌هاي پا و ستون مهره‌ها می افزاید.

تمرین صوتی شاواسانا یا رهاسازی بدن در یوگا

بعد از انجام تمرینات یوگا جهت رها سازی و آرام سازی بدن در یک فضای آرام و مناسب و در وضعیت راحت به پشت دراز بکشید, چشمان خود را ببندید و تمرین شاواسانا یا رها سازی در یوگا را که بصورت صوتی ارائه شده انجام دهید. در صورتیکه مشکل بد خوابی یا کم خوابی دارید نیز میتوانید این تمرین را قبل از خواب انجام دهید. شاواسانا بهتر است بعد از تمرینات یوگا یا تنفس شکمی انجام شود.

بعد از انجام شاواسانا به حالت چهار زانو بنشینید و برای ایجاد فضای ذهنی مثبت تمرین جملات تلقینی مثبت را انجام دهید.

برای انجام تمرینات یوگا و آموزش یوگا میتوانید از دوره های آموزش آنلاین ارائه شده در سایت و اپلیکیشن یوگان و یا پکیج های یوگا درخانه که بصورت DVD ارائه گردیده است استفاده نمایید. برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان و مربیان ما در ارتباط باشید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید