شاواسانا در زبان سانسکریت (شاوا – کالبد) و (آسانا – وضعیت) است.

برای اجرای شاواسانا یا رها سازی در یوگا بدن می‌بایست بی‌حرکت و ساکن باشد. روند تنفس بسیار آهسته و آرام و بی‌صدا است، گویی که بدن همانند کالبدی بی جان است و ذهن تهی از فکر و آزاد از هر گونه وابستگی شود.

از این رو به این تمرین شاواسانا یا رها سازی در یوگا می‌گویند.

سودمندی‌ها: این تمرین برای آرامش جسمی و ذهنی ، تنش زدایی وکاهش خشم مفید است. کارکرد سلول های مغز وسایر اندام های بدن را نیرو می بخشد.

بهبود خون‌رسانی به اعضای بدن ،بالا بردن سطح انرژی بدن  و دستگاه ایمنی را در پی دارد. تأثیر این تمرین روی ذهن بسیار زیاد است به گونه ای که به هوشیاری و روشنگری ذهن می افزاید و نیروی یادگیری و خلاقیت را افزایش می‌دهد.

افزایش شادمانی و نشاط ، پیدایش اخلاق نیکو و بهبود هم اندیشی با دیگران از دیگر دستاوردهای این تمرین خوب است.

از این روش می‌توان برای حساسیت زدایی در بیمارانی که به اضطراب و گونه های ترس‌ دچارند بهره جست که در رفتار درمانی نیز کاربرد فراوان دارد.

شاواسانا فن آرامش در یوگا است که بیشتر برای پایان حرکات یوگا انجام می شود. ناگفته نماند در هر زمانی می‌توان از این تکنیک بهره جست.

کتاب‌ تایوگا پرادیسپیکا ،شاواسانا را حرکتی مهم و آرام بخش دانسته است. در کتاب گرند اسمهیتا نیز آن را روشی برای تنش زدایی و بهبود بی‌قراری پیشنهاد کرده است.

شاواسانا یا رها سازی در یوگا دستیابی به انرژی و رهایی تنش‌ها برای انسان را به ارمغان می آورد. تنش‌هایی برای بدن و روان آدمی همانند سم به شمار می‌روند. تاثیرات شگفت انگیز شاواسانا زمانی آشکار می‌شود که شما پیوسته و روزانه کم و بیش 20 تا 30 دقیقه به آن بپردازید. اگر شاواسانا را پس از نرمش های یوگا انجام شود، اثر بخشی آن را دو چندان می‌کند.

در حرکت اوتاناسانا چون تاج سر به سوی زمین است افزایش جریان خون به سمت سر بیشترمی‌شود ، آرامش فکر ، هیجان ، کاهش افسردگی درد معده، کاهش تپش قلب ، کارکرد بهترکبد و معده و کلیه‌هارا در پی دارد. همچنین درد و ناراحتی‌های دوران قاعدگی را کاهش می دهد و به توان ماهیچه‌های پا و ستون مهره‌ها می افزاید.

تمرین صوتی شاواسانا یا رهاسازی بدن در یوگا

بعد از انجام تمرینات یوگا جهت رها سازی و آرام سازی بدن در یک فضای آرام و مناسب و در وضعیت راحت به پشت دراز بکشید, چشمان خود را ببندید و تمرین شاواسانا یا رها سازی در یوگا را که بصورت صوتی ارائه شده انجام دهید. در صورتیکه مشکل بد خوابی یا کم خوابی دارید نیز میتوانید این تمرین را قبل از خواب انجام دهید. شاواسانا بهتر است بعد از تمرینات یوگا یا تنفس شکمی انجام شود.

بعد از انجام شاواسانا به حالت چهار زانو بنشینید و برای ایجاد فضای ذهنی مثبت تمرین جملات تلقینی مثبت را انجام دهید.

برای انجام تمرینات یوگا و آموزش یوگا میتوانید از دوره های آموزش آنلاین ارائه شده در سایت و اپلیکیشن یوگان و یا پکیج های یوگا درخانه که بصورت DVD ارائه گردیده است استفاده نمایید. برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان و مربیان ما در ارتباط باشید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید