اگر اهل یوگا باشید، احتمالا آن را برای آرامش بیشتر، تقویت سیستم ایمنی بدنتان یا سالم‌تر بودن را انتخاب کرده‌اید ولی بعیداست که در حال انجام حرکات یوگا به ژن‌هایتان و اتفاقی که برای آن‌ها می‌افتد فکر کرده باشید. اما به هر حال یوگا تاثیر خودش را می‌گذارد و خیلی هم فوری، روی سیتم ایمنی بدنتان تاثیر مثبت می‌گذارد.

یوگا و افزایش قدرت بدنی

مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه اسلو در نروژ نشان داده که در مقایسه با ورزش‌های سنتی‌تر، یوگا برای افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن مفیدتر است. 
محققین این مطالعه در این‌باره می‌گویند: «این اطلاعات نشان می‌دهد که تمرین‌های یوگا در سطح مولکولی تاثیری فیزیولوژیک بر بدن دارند که به صورت کاملا فوری بعد از تمرین‌ها به وجود می‌آید و به احتمال زیاد، پایه تاثیرات باثبات بلندمدت‌تری در آینده می‌شوند.» 
به بیان دیگر، اگر درست بعد از حرکت‌های یوگا احساس خوبی دارید، احتمالا به دلیل تاثیری است که 111 ژن در بدن شما از این حرکات می‌گیرند و نحوه آشکارسازی آن‌ها در بدنتان دستخوش تغییراتی می‌شود. 
محققین این اطلاعات را از مطالعه بر روی 10 شرکت‌کننده طی یک هفته به دست آورده‌اند.

نتیجه یک آزمایش

شرکت‌کنندگان در این مطالعه، دو روز اول را با تمرین‌های یوگا گذراندند: دو ساعت حرکات یوگا، تمرین‌های تنفس و مدیتیشن. سپس دو روز بعدی را به وقت‌گذرانی در طبیعت، قدم زدن، گوش دادن به موسیقی و مانند آن طی کردند. 
وقتی محققین آزمایش‌های خون شرکت‌کنندگان در قبل و بعد از این دو مرحله را با هم مقایسه کردند، به این نتیجه رسیدند که تعداد ژن‌هایی که آشکارسازیشان در حین تمرین‌های یوگا دستخوش تغییراتی شده، سه برابر تعداد ژن‌هایی است که همین اتفاق در طول پیاده‌روی در طبیعت و گوش دادن به موسیقی برایشان افتاده است: 111 ژن در تمرین‌های یوگا در برابر 38 ژن در زمان پیاده‌روی و گوش دادن به موسیقی
البته پیش از این هم محققین به این نتیجه رسیده بودند که تمرین‌هایی که باعث به وجود آمدن پاسخ آرامش در بدن می‌شوند،‌ احتمالا در آشکارسازی ژن‌ها تاثیراتی می‌گذارند، اما انتظار نداشتند که این تاثیر این‌قدر فوری و سریع باشد.

قرار گرفتن در معرض میکروب ها، آلاینده های محیطی، سموم و استرس پایدار می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کرده و بدن شما را به بیماری ها آسیب پذیرتر کند. از طرفی سبک زندگی سالم که شامل ورزش منظم، استرس کمتر، رژیم غذایی سالم و رعایت بهداشت است برای محافظت از سیستم ایمنی لازم است. همراه با این موارد، شما می توانید از تمرینات یوگا برای تقویت سیستم ایمنی بدن نیز استفاده کنید.

تاثیر مستقیم یوگا بر سیستم ایمنی بدن

یوگا یک فرم جامع از ورزش است که منافع جسمی و ذهنی زیادی را به همراه دارد. این ورزش باعث تقویت ذهن و بدن و همچنین سیستم ایمنی می شود و در جلوگیری از بیماری ها نقش دارد. داشتن سیستم ایمنی قوی در برابر عفونت های ویروسی، باکتریایی و قارچی از بدن محافظت می کند.

یوگا با مبارزه با هورمون استرس می تواند سیستم ایمنی بدن را قوی کند. در حالی که سیستم لنفاوی را تحریک می کند تا سموم را از بین ببرد.

مطالعات متعدد از مزایای یوگا برای کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی حمایت کرده اند. به عنوان مثال یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ در International Journal of Yoga منتشر شده نشان می دهد که یوگا در برابر تغییرات اتونوم و اختلال در ایمنی سلولی مقاومت می کند. علاوه بر این، یک مطالعه در دانشگاه کالیفرنیا-لس آنجلس در سال ۲۰۱۲ گزارش می دهد که انجام یک نوع مدیتیشن یوگا به صورت روزانه به مدت هشت هفته می تواند سطح استرس را کاهش دهد. یوگا مکانیسم های بیولوژیکی مسئول افزایش پاسخ التهابی سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد. التهاب، اگر به طور مداوم در بدن فعال باشد، می تواند به بیماری های مزمن منتهی شود.

اولین تمرین یوگا برای  تقویت سیستم ایمنی بدن

حرکت کوه گردش خون را بهبود می بخشد، به طوری که اکسیژن و مواد مغذی به همه قسمت های بدن برسد. این تمرین تنفس و آگاهی را افزایش می دهد و تنش را کم می کند. همچنین سطح انرژی را نیز افزایش می دهد.

 • در حالت ایستاده قرار بگیرید و دست ها را کنار بدن قرار دهید.
 • به آرامی دست ها را ابتدا موازی با شانه بالا بیاورید و کم کم آن ها را بالای سر ببرید و به هم قفل کنید.
 • همزمان پاشنه را از روی زمین بلند کنید و وزنتان را روی انگشتان پا قرار دهید.
 • سرتا را نیز به عقب ببرید به طوری که بتوانید دست ها را گره کرده بالای سر خود را ببینید.
 • در این موقعیت ۵ الی ۱۰ نفس عمیق بکشید.
 • با بازدم آخر دست ها را پایین بیاورید و به موقعیت اولیه بازگردید.

دومین تمرین یوگا برای  تقویت سیستم ایمنی بدن

حرکت کودک یکی دیگر از تمرینات یوگا برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.  این ورزش عمیقا آرامش به بدن می دهد. به علاوه، سیستم عصبی را آرام کرده و به درمان یبوست کمک می کند.

 • زانو را روی زمین بگذارید و حالت دو زانو روی زمین بنوشینید.
 • سر خود را نزدیک زمین کنید. به طوری که پیشانی به زمین بخورد و ران ها کف لگن را احساس کنند.
 • همزمان دست ها را از دو طرف بدن به سمت انگشتان پا بکشید.
 • ۲۰ تا ۳۰ ثانیه یا بیشتر این موقعیت را در بدن حفظ کرده و تنفس کنید.
 • به آرامی به موقعیت نشسته اولیه باز گردید.
 • ۱۰ تا ۲۰ بار هر روز این ورزش را تکرار کنید.

سومین تمرین یوگا برای  تقویت سیستم ایمنی بدن

این حرکت یکی از بهترین روشها برای تمرین تنفس عمیق، بهبود عملکرد دیافراگم و تعادل در سیستم عصبی هیجانی است. با این حرکت قسمت فوقانی بدن، از جمله قلب و ریه ها را باز می شود. همچنین بدن شما را تحریک و به مکانیسم دفاعی بدن کمک می کند.

انجام این ورزش به صورت منظم سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و موجب کاهش خستگی و اضطراب می شود.

 • روی کمر دراز بکشید.
 • کف دست را روی زمین و درست زیر باسن قرار دهید.
 • آرنج را خم کرده و نیم تنه بالایی را از زمین جدا کنید.
 • با استنشاق، قفسه سینه خود را بالا ببرید و سر خود را به سمت عقب بچرخانید.
 • این پوزیشن را ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید.
 • در حالی که به حالت اولیه باز می گردید، بازدم کنید.

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش های آنلاین یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در خانه را نیز تهیه کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید