یوگا ، تنها برای کشش و انعطاف پذیری عضلات و کاهش سطح استرس استفاده نمی شود ؛ بلکه می تواند به عنوان راهی مفید برای درمان بی خوابی و ایجاد یک خواب آرام و با کیفیت استفاده شود . اهمیت ریلکسیشن قبل از خواب زمانی زمانی حس می شود که می بینیم فردی که عموما دچار بی خوابی است اما به صورت روزانه از یوگا استفاده می کند ، راحت تر به خواب می رود و می تواند طولانی تر و بهتر بخوابد . این فرد حتی اگر در نیمه های شب هم از خواب بلند شود ، به راحتی می تواند دوباره به ادامه ی خواب خود برگردد و این برای کسانیکه دچار بی خوابی هستند ، نعمت بسیار بزرگی محسوب می شود. خواب خوب نه تنها باعث ایجاد آرامش فرد در شب ها می شود ، بلکه به افزایش بهره وری فرد در طول روز نیز کمک می کند .

علاوه بر این ، انسان ها در موقعیت های زمانی و مکانی مختلف نیز الگوی خوابشان به هم می ریزد و ممکن است دچار بی خوابی شوند . برای مثال زنان باردار و یا بیماران سرطانی ، معمولا بخاطر تغییرات فیزیولوژیکی و شرایط جسمی خاصشان ، به بی خوابی دچار می شوند . که هر دسته می توانند با انجام تمرینات مناسب خود ، خوابی طولانی تر داشته باشند و تعداد دفعاتی که در میانه ی خواب ، بیدار می شوند را به مراتب کاهش دهند .

اگر شما می خواهید در هنگام رفتن به رختخواب و آماده شدن برای خواب از حرکات یوگا برای خواب بهتراستفاده کنید ، باید توجه کنید که نوع درستی از این حرکات را انتخاب کنید ! زیرا بعضی از انواع این حرکات ، انرژی زا هستند و ممکن است برعکس عمل کنند !

9 حرکت که برای داشتن یک خواب راحت باید انجام دهید !

یوگا استرس ، افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد تا خواب آرامتری داشته باشید !

همانطور که احتمالا می دانید ؛ اضطراب ، استرس و همینطور افسردگی در ایجاد بی خوابی بسیار اثر گذارند . یک تمرین منظم یوگا ، می تواند با کاهش سطح کورتیزول ، تنش های روحیتان را آزاد کند و درنتیجه به شما کمک می کند تا به اضطراب و استرستان غلبه کنید . به همین دلیل است که می تواند در ایجاد احساس آرامش ذهنی و جسمی شما مفید باشد و در نتیجه خواب آرامتری را برایتان به ارمغان بیاورد . پس فراموش نکنید از یوگا برای خواب راحت استفاده کنید .

یوگا بدن شما را تازه می کند !

یوگا این کار را به دو شکل انجام می دهد : هم باعث آزاد شدن سموم ذخیره شده در اندام ها و بافت های بدن می شود و هم گردش اکسیژن را در بدن بهتر می کند . همچنین تمرین های تنفسی ، دوباره بدن را پر از اکسیژن می کند و به این ترتیب ، جریان اکسیژن را در بدن بهتر می کند . انجام یوگا ، پیش از خواب که باعث آزاد شدن سموم بدن می شود ، به آرامش ذهن کمک می کند و آثار استرس ایجاد شده در طول روز را از بدن خارج می کند .

یوگا ذهن شما را آرام می کند !

ترکیبی از حرکت ، ثابت ماندن در حرکات و تنفس ، راه خوبی برای آرام کردن ذهن است و این یک حقیقت غیر قابل انکار می باشد که یوگا تاثیر زیادی در ایجاد آرامش در فرد دارد . اکثر مردم بخاطر افکاری که ذهنشان را به خود مشغول کرده اند نمی توانند بخوابند . این افکار می تواند به مسائل کاری ، مشکلات رابطه ای یا برنامه ریزی برای روز بعد باشد . اما در صورتیکه حرکات ریلکسیشن قبل از خواب انجام شود ، نه تنها شما را برای بستن فیزیکی چشمهایتان آماده می کند ، بلکه می تواند فکرتان را نیز از افکار مختلف پاک کند تا با خیالی آسوده به استقبال یک خواب شیرین بروید .

یوگا ماهیچه های بدن را آزاد و درد را کاهش می دهد !

انجام حرکات کششی مخصوص ریلکسیشن قبل از خواب ، بهترین راه برای آزاد کردن ماهیچه ها و کاهش درد می باشد . بیشتر انسانها ، بخصوص کسانیکه در حین کار به پاهایشان فشار وارد می شود یا مجبورند تمام روز را پشت میز بنشینند ، بعد از یک روز شلوغ و طولانی کاری ، تجربه ی درد عضلانی را دارند . بدیهی است که در این شرایط ، بدون آزاد شدن ماهیچه های بدن و کاهش درد های عضلانی ، داشتن یک خواب خوب خیلی سخت و بعید به نظر می رسد . یکی از فواید اساسی یوگا این است که با آرام کردن عضلات و کاهش درد ها ، آرامش را به بدن شما باز می گرداند تا بتوانید خواب آرامی را تجربه کنید .

یوگا تنفس شما را در هنگام خواب بهتر می کند !

تنفس اشتباه ممکن است باعث مشکلاتی مانند خروپف و یا آپنه ( قطع شدن تنفس به طور مداوم ) در طول خواب شود . بخصوص اگر فرد عادت داشته باشد که سریع و سطحی نفس بکشد . خروپف معمولا به علت استرس ، مشکلات سینوسی ، چاقی و یا مشکلات مربوط به گردش خون ایجاد می شود . در حالیکه آپنه معمولا علامت کسانی است که دچار تنش و یا عصبی هستند و یا درگیر اختلالات ریوی می باشند . تکنیک های تنفسی یوگا ، می تواند برای رفع هر دو مشکل مفید باشند و باعث افزایش کیفیت خواب شما شوند تا با کمک یوگا برای خواب راحت آماده شوید .

یوگا یک روتین قبل از خواب برای شما ایجاد می کند !

حتما شنیده اید که انجام بعضی از کار ها ، مثل خوردن شیر گرم ، تلویزیون ندیدن ، مطالعه کردن و… قبل از خواب توصیه شده است . اما برای خیلی از انسان هایی که دچار بی خوابی هستند ، تنها این کارها کافی نیست و تاثیر چندانی روی خواب فرد ندارد . این درست است که رعایت بهداشت خواب خیلی اهمیت دارد ، اما ممکن است تمام دستورات آن برای شما لزوما مفید نباشد . به همین دلیل یوگا به شما کمک می کند تا بهترین راهی که برای شما مناسب است را پیدا کنید . یوگا برای خواب بهتر شما یک روتین قبل از خواب معرفی می کند و شما را تشویق می کند تا قبل از خواب ، به صدای بدنتان گوش دهید و آن ها را آرام کنید تا برای یک خواب پر از آرامش آماده شوند .

یوگا به شما کمک می کند تا از بلاتکلیفی در بیایید !

یکی از خسته کننده ترین چیزهایی که فرد مبتلا به بی خوابی را به خود درگیر می کند ، این است که فرد مدام به فردا و اتفاقاتی که قرار است برایش رخ دهد فکر می کند و حساب می کند که از انجام دادن کارهای زیادی که باید آن ها را انجام دهد چقدر خسته خواهد شد و این افکار استرس زا را مدام با خود تکرار می کند ! زمانیکه این افکار به شما نزدیک می شود ، بلا فاصله از جایتان بلند شده و تمرین های یوگا برای بی خوابی را انجام دهید . با انجام این حرکات ریلکسیشن قبل از خواب ، هم آرامش از دست رفته ی بدنتان را به دست می آورید و هم فکرتان را از این افکار آزاد و برای یک خواب راحت آماده می کنید . چرا که خواب راحت قبل از روزهای مهم و پرکار ، بسیار اهمیت دارد و باعث افزایش بهره وری شما می شود .

توجه داشته باشید که در هنگامی که بی خوابی به سراغتان می آید ، بلافاصله از رخت خواب بلند شوید و به خودتان بگویید که فعلا قصد خواب ندارید و درگیر کارهایی شوید که برایتان آرامش بخش است . این زمان را به خودتان اختصاص دهید و فکر و جسمتان را آرام کنید . البته همانطور که گفتیم ، تمرینات یوگا یکی از بهترین راههایی است که می توانید در این بازه ی زمانی انجام دهید . اگر به طور معمول با بیخوابی دست و پنجه نرم می کنید ، انجام منظم تمرینات یوگا ، به صورت دوبار در روز می تواند برایتان به شدت کمک کننده باشد .

نتیجه گیری

در زندگی های پر از مشغله و استرس امروز ، داشتن یک خواب خوب تاثیر زیادی در سلامت و آرامش فرد دارد و باعث افزایش بازده کاری و سطح رضایت از زندگی در فرد می شود . پس باید به خوبی از کییت خوابمان مراقبت کنیم تا تاثیر آن را در تمام زندگی و حتی روابطمان ببینیم .

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در منزل را نیز تهیه کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *