یوگا ، تنها برای کشش و انعطاف پذیری عضلات و کاهش سطح استرس استفاده نمی شود ؛ بلکه می تواند به عنوان راهی مفید برای درمان بی خوابی و ایجاد یک خواب آرام و با کیفیت استفاده شود . اهمیت ریلکسیشن قبل از خواب زمانی زمانی حس می شود که می بینیم فردی که عموما دچار بی خوابی است اما به صورت روزانه از یوگا استفاده می کند ، راحت تر به خواب می رود و می تواند طولانی تر و بهتر بخوابد . این فرد حتی اگر در نیمه های شب هم از خواب بلند شود ، به راحتی می تواند دوباره به ادامه ی خواب خود برگردد و این برای کسانیکه دچار بی خوابی هستند ، نعمت بسیار بزرگی محسوب می شود. خواب خوب نه تنها باعث ایجاد آرامش فرد در شب ها می شود ، بلکه به افزایش بهره وری فرد در طول روز نیز کمک می کند .

علاوه بر این ، انسان ها در موقعیت های زمانی و مکانی مختلف نیز الگوی خوابشان به هم می ریزد و ممکن است دچار بی خوابی شوند . برای مثال زنان باردار و یا بیماران سرطانی ، معمولا بخاطر تغییرات فیزیولوژیکی و شرایط جسمی خاصشان ، به بی خوابی دچار می شوند . که هر دسته می توانند با انجام تمرینات مناسب خود ، خوابی طولانی تر داشته باشند و تعداد دفعاتی که در میانه ی خواب ، بیدار می شوند را به مراتب کاهش دهند .

اگر شما می خواهید در هنگام رفتن به رختخواب و آماده شدن برای خواب از حرکات یوگا برای خواب بهتراستفاده کنید ، باید توجه کنید که نوع درستی از این حرکات را انتخاب کنید ! زیرا بعضی از انواع این حرکات ، انرژی زا هستند و ممکن است برعکس عمل کنند !

9 حرکت که برای داشتن یک خواب راحت باید انجام دهید !

یوگا استرس ، افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد تا خواب آرامتری داشته باشید !

همانطور که احتمالا می دانید ؛ اضطراب ، استرس و همینطور افسردگی در ایجاد بی خوابی بسیار اثر گذارند . یک تمرین منظم یوگا ، می تواند با کاهش سطح کورتیزول ، تنش های روحیتان را آزاد کند و درنتیجه به شما کمک می کند تا به اضطراب و استرستان غلبه کنید . به همین دلیل است که می تواند در ایجاد احساس آرامش ذهنی و جسمی شما مفید باشد و در نتیجه خواب آرامتری را برایتان به ارمغان بیاورد . پس فراموش نکنید از یوگا برای خواب راحت استفاده کنید .

یوگا بدن شما را تازه می کند !

یوگا این کار را به دو شکل انجام می دهد : هم باعث آزاد شدن سموم ذخیره شده در اندام ها و بافت های بدن می شود و هم گردش اکسیژن را در بدن بهتر می کند . همچنین تمرین های تنفسی ، دوباره بدن را پر از اکسیژن می کند و به این ترتیب ، جریان اکسیژن را در بدن بهتر می کند . انجام یوگا ، پیش از خواب که باعث آزاد شدن سموم بدن می شود ، به آرامش ذهن کمک می کند و آثار استرس ایجاد شده در طول روز را از بدن خارج می کند .

یوگا ذهن شما را آرام می کند !

ترکیبی از حرکت ، ثابت ماندن در حرکات و تنفس ، راه خوبی برای آرام کردن ذهن است و این یک حقیقت غیر قابل انکار می باشد که یوگا تاثیر زیادی در ایجاد آرامش در فرد دارد . اکثر مردم بخاطر افکاری که ذهنشان را به خود مشغول کرده اند نمی توانند بخوابند . این افکار می تواند به مسائل کاری ، مشکلات رابطه ای یا برنامه ریزی برای روز بعد باشد . اما در صورتیکه حرکات ریلکسیشن قبل از خواب انجام شود ، نه تنها شما را برای بستن فیزیکی چشمهایتان آماده می کند ، بلکه می تواند فکرتان را نیز از افکار مختلف پاک کند تا با خیالی آسوده به استقبال یک خواب شیرین بروید .

یوگا ماهیچه های بدن را آزاد و درد را کاهش می دهد !

انجام حرکات کششی مخصوص ریلکسیشن قبل از خواب ، بهترین راه برای آزاد کردن ماهیچه ها و کاهش درد می باشد . بیشتر انسانها ، بخصوص کسانیکه در حین کار به پاهایشان فشار وارد می شود یا مجبورند تمام روز را پشت میز بنشینند ، بعد از یک روز شلوغ و طولانی کاری ، تجربه ی درد عضلانی را دارند . بدیهی است که در این شرایط ، بدون آزاد شدن ماهیچه های بدن و کاهش درد های عضلانی ، داشتن یک خواب خوب خیلی سخت و بعید به نظر می رسد . یکی از فواید اساسی یوگا این است که با آرام کردن عضلات و کاهش درد ها ، آرامش را به بدن شما باز می گرداند تا بتوانید خواب آرامی را تجربه کنید .

یوگا تنفس شما را در هنگام خواب بهتر می کند !

تنفس اشتباه ممکن است باعث مشکلاتی مانند خروپف و یا آپنه ( قطع شدن تنفس به طور مداوم ) در طول خواب شود . بخصوص اگر فرد عادت داشته باشد که سریع و سطحی نفس بکشد . خروپف معمولا به علت استرس ، مشکلات سینوسی ، چاقی و یا مشکلات مربوط به گردش خون ایجاد می شود . در حالیکه آپنه معمولا علامت کسانی است که دچار تنش و یا عصبی هستند و یا درگیر اختلالات ریوی می باشند . تکنیک های تنفسی یوگا ، می تواند برای رفع هر دو مشکل مفید باشند و باعث افزایش کیفیت خواب شما شوند تا با کمک یوگا برای خواب راحت آماده شوید .

یوگا یک روتین قبل از خواب برای شما ایجاد می کند !

حتما شنیده اید که انجام بعضی از کار ها ، مثل خوردن شیر گرم ، تلویزیون ندیدن ، مطالعه کردن و… قبل از خواب توصیه شده است . اما برای خیلی از انسان هایی که دچار بی خوابی هستند ، تنها این کارها کافی نیست و تاثیر چندانی روی خواب فرد ندارد . این درست است که رعایت بهداشت خواب خیلی اهمیت دارد ، اما ممکن است تمام دستورات آن برای شما لزوما مفید نباشد . به همین دلیل یوگا به شما کمک می کند تا بهترین راهی که برای شما مناسب است را پیدا کنید . یوگا برای خواب بهتر شما یک روتین قبل از خواب معرفی می کند و شما را تشویق می کند تا قبل از خواب ، به صدای بدنتان گوش دهید و آن ها را آرام کنید تا برای یک خواب پر از آرامش آماده شوند .

یوگا به شما کمک می کند تا از بلاتکلیفی در بیایید !

یکی از خسته کننده ترین چیزهایی که فرد مبتلا به بی خوابی را به خود درگیر می کند ، این است که فرد مدام به فردا و اتفاقاتی که قرار است برایش رخ دهد فکر می کند و حساب می کند که از انجام دادن کارهای زیادی که باید آن ها را انجام دهد چقدر خسته خواهد شد و این افکار استرس زا را مدام با خود تکرار می کند ! زمانیکه این افکار به شما نزدیک می شود ، بلا فاصله از جایتان بلند شده و تمرین های یوگا برای بی خوابی را انجام دهید . با انجام این حرکات ریلکسیشن قبل از خواب ، هم آرامش از دست رفته ی بدنتان را به دست می آورید و هم فکرتان را از این افکار آزاد و برای یک خواب راحت آماده می کنید . چرا که خواب راحت قبل از روزهای مهم و پرکار ، بسیار اهمیت دارد و باعث افزایش بهره وری شما می شود .

توجه داشته باشید که در هنگامی که بی خوابی به سراغتان می آید ، بلافاصله از رخت خواب بلند شوید و به خودتان بگویید که فعلا قصد خواب ندارید و درگیر کارهایی شوید که برایتان آرامش بخش است . این زمان را به خودتان اختصاص دهید و فکر و جسمتان را آرام کنید . البته همانطور که گفتیم ، تمرینات یوگا یکی از بهترین راههایی است که می توانید در این بازه ی زمانی انجام دهید . اگر به طور معمول با بیخوابی دست و پنجه نرم می کنید ، انجام منظم تمرینات یوگا ، به صورت دوبار در روز می تواند برایتان به شدت کمک کننده باشد .

نتیجه گیری

در زندگی های پر از مشغله و استرس امروز ، داشتن یک خواب خوب تاثیر زیادی در سلامت و آرامش فرد دارد و باعث افزایش بازده کاری و سطح رضایت از زندگی در فرد می شود . پس باید به خوبی از کییت خوابمان مراقبت کنیم تا تاثیر آن را در تمام زندگی و حتی روابطمان ببینیم .

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در منزل را نیز تهیه کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید