یوگای کودکان ضمن ایجاد نشاط و تندرستی آنها ، موجب تقویت ذهن و هوش کودکان می شود ، در قسمت قبل آموزش دادیم چگونه مادران باردار میتوانند حرکات یوگای بارداری را انجام دهند در این قسمت میخواهیم به کودکان بپردازیم.

کودکان با یوگای کودکان یاد میگیرند چگونه اضطراب خود را در محیط های تنش زا کنترل کنند و چگونه می توانند در انتخابات خود تصمیم گیری کنند. لیست زیر شامل نکات اساسی پیش از انجام  یوگا می باشد، در حین انجام یوگا از کودک بخواهید خلاقیت خود را در انجام حرکات بیشتر بکار گیرد. همچنین رعایت نکات زیر در انجام یوگای کودکان بسیار مهم می باشد:

نکات مهم در انجام یوگای کودکان

  • کودک با حرکات یوگا احساس راحتی کند ، یعنی حرکتی آنقدر سخت نباشد که کودک اذیت شود
  • حرکات یوگای کودکان را با کودک طوری انجام دهید که حس سرگرمی و بازی به وی دست دهد.
  • در حین حرکات یوگا برای کودکان بیشتر روی احساس و علاقه کودک تمرکز کنید.
  • در حین حرکات یوگا برای کودکان آزمون خطا و جبران برای کودک در نظر بگیرید. مثلا اگر حرکتی را اشتباه رفت ازش بخواهید نحوه درست حرکت یوگا را یادبگیرید و انجام دهد، آنقدر انجام دهد تا نحوه درست حرکت را انجام دهد.
  • در حین آموزش حرکات یوگا از سبک های مختلف یادگیری بهره بگیرید و حتما به میزان انرژی که کودک کسب کرده توجه کنید، یادتان نرود هدف مربی از آموزش یوگا برای کودکان بالابردن سطح انرژی، خلاقیت و اعتماد به نفس می باشد.
  • خلاق باشید و قدرت خلاقیت کودک را تحریک کنید
  • لباس راحت بپوشید و پابرهنه تمرین کنید و این را هم از کودک بخواهید.
  • بازی های یوگا را انجام دهید تا کودکان را با نکات مثبت یوگا درگیر کنید.
  • از شخصیت های داستانی که برای کودکان جذاب است در حین یوگا کمک بگیرید ، مثلا هنگام انجام حرکات یوگای کودکان ، کودک را به فضای انیمیشن ها و کارتون ها ببرید.

10 حرکت یوگا برای کودکان

حرکات زیر 10 حرکت پیشنهادی یوگا برای کودکان می باشد:

حرکت اول : حرکت قایق

باسن خود را با پاهایتان بالا بگیرید. سپس مانند یک قایق در آب حرکت کنید

حرکت دوم : حرکت کمان

می توانید اسم این حرکت یوگای کودکان را فرشته ماهی ، ماهی ، لانه یا سورتمه به کودک بگویید

(بر روی شکم خود دراز بکشید ، زانوها را خم کنید ، پاها را از پشت بکشید ، سینه را کمی از سطح زمین
بالاتر نگه دارید

حرکت سوم : حرکت پل

اسم دیگر این حرکت یوگا برای کودکان پل ، گذرگاه ، نهنگ  می باشد

روی زمین یا زیر انداز دراز بکشید. باسن خود را بالا بکشید.پاها و کف دستها روی زمین باشند.

حرکت چهارم : حرکت گربه

می توانید این حرکت یوگای کودکان را با یکی از نام های گربه ، ببر ، شیر ، گوسفند ، جگوار ، پلنگ ، کوگار  به کودک معرفی کنید.

کودک بصورت چهاردست و پا بنشیند، طوریکه دستها باید درست زیر شانه ها بوده  و به اندازه طول شانه ها از هم فاصله داشته باشد و زانوهای کودک را در زاویه 90 درجه زیر باسن قرار دهید. انگشتان دست مستقیم و رو به جلو باشند. پشت کودک را افقی و صاف نگه دارید.

زمانیکه کودک عمل دم را در این حرکت یوگای کودکان انجام میدهد  ، نشیمنگاه و قفسه سینه خود را به سمت سقف بکشد و به شکم اجازه دهد که به سمت زمین کشیده شود. سر خود را بالا آورده و به روبرو نگاه کند.

کودک در این حرکت یوگای کودکان همراه با بازدم، ستون فقرات خود را گرد کرده و به سمت سقف بکشد. از وضعیت صحیح شانه ها و بازوها مطمئن شوید. سر کودک را پایین آورده ولی نباید چانه کودک به سمت قفسه سینه کشیده شود

حرکت پنجم : حرکت کودک

می توانید این حرکت یوگای کودکان را با یکی از نام های موش ، خرگوش ، راک ، حلزون ، جوجه تیغی ، لاک پشت ، کرگدن ، ابر  به کودک معرفی کنید.

زانو بزنید و بر روی پاهایتان بنشینید، پیشانی خود را روی زمین بگزارید و دستانتان را بالای سر روی زمین قرار دهید. سپس دستانتان را کنار بدن قرار دهید.کف دستتان رو به سقف باشد و به آرامی نفس بکشید.

حرکت ششم : حرکت کلوبر (پروانه )

می توانید این حرکت یوگای کودکان را با یکی از نام های پروانه ، کتاب ، سبد ، صدف به کودک معرفی کنید.

کودک بر روی باسن خود با ستون فقرات بلند بشود ، پاها را خم کرده ، کف پاهای خود را بهم بچسباند، و پاهای خود را به آرامی مانند بالهای یک پروانه بهم نزدیک کند.

حرکت هفتم : حرکت کبرا

نام دیگر این حرکت یوگا برای کودکان مار ، کبرا ، ابوالهول ، مهر ، قو (پاهای خم) می باشد.

ک.دک بر روی شکم خود دراز بکشد ، کف دست ها را در کنار شانه های خود قرار داده ، به دست ها فشار داده ، سر و شانه ها را از زمین بلند کند .

حرکت هشتم : حرکت گربه گاو

کودک روی زانوان خود قرار گیرد(به مانند تصویر زیر) . به بالا نگاه کرده ، پشت خود را قوس دهد .

حرکت نهم : حرکت هلال ماه

می توانید این حرکت یوگای کودکان را با یکی از نام های زرافه ،موز و یا ماه به کودک معرفی کنید.

کمک کنید کودک حالت کوه قرار بگیرد. بازوهای خود را بسمت بالای سر خود ببرد . کف دست ها را بهم بچسباند. بالاتنه را به سمت راست کج کند. صاف شود و بالاتنه را بسمت چپ کج کند.

حرکت دهم : حرکت رقصنده

این حرکت یوگا برای کودکان را با نام جرثقیل نیز می شناسند.

کمک کنید کودک حالت کوه قرار بگیرد. روی یک پا بایستد. پای دیگر خود را از پشت بلند کند با دست موافق از پشت پا را بکشد و دست مخالف را بسمت جلو بکشد.

نتیجه گیری:

 بطور کلی ورزش برای کودکان از سنین خردسالی باید انجام شود ، یکی از بنیادی ترین ورزش ها که برای سلامت جسم و روح کودک بسیار موثر می باشد یوگای کودکان است.  انجام حرکات یوگا برای کودکان به آنها کمک می کند تا بهتر و بیشتردر مورد مسائل مربوط به خود فکر کنند ، استرس را شناسایی و راه های مقابله با آنرا بدانند . بسیاری از کودکان در هنگام بروز استرس ، واکنش های غیرمنطقی و نامعقولی انجام میدهند که سلامت کودک را تهدید می کند . اما اگر کودک با نحوه مدیریت استرس آشنا باشد ، با هوشمندی بالا میتواند در شرایط سخت مدیریت کند. همچنین یوگا به افزایش تمرکز ، افزایش اعتماد به نفس و بالابردن قدرت خلاقیت کودک بسیار کمک می کند.

منبع

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش های آنلاین یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در خانه را نیز تهیه کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید