یوگا ،در طی نسل های مختلف باعث شفا یافتن مردم از بیماری های جسمی ، روحی و ذهنی شده است. علم یوگا در این مدت برای همه ی گروههای سنی و جنسیت های مختلف ، تمرین های مخصوص به خود را داشته است . طبق علم یوگا ، زنان تجلی الهه دورگا ، منبع زندگی بر روی سیاره ی زمین و اتحاد تمام انواع انرژی هستند . یک زن از کودکی تا بلوغ و از مادری تا یائسگی دچار تغییراتی می شود. حالت های یوگا به شما کمک می کند تا با تمام این مراحل ، تغییرات و چالش هایی که در زندگی شما وارد می شود ، مقابله کنید . در این مقاله به بررسی تمرین هایی می پردازیم که به طور ویژه برای خانم ها طراحی شده است.

حالت سگ سر به زیر

این حالت ، یکی از محبوب ترین حالات یوگا در جهان است . بخاطر روش آسان و فواید زیادی که دارد ، مردم تمام جهان ، در همه سنین ، از این حرکت برای سلامت جسمی شان استفاده می کنند . این آسانا ، علاوه بر اینکه برای بدن زنان مفید است ، جریان خون را نیزدر تمام بدن تنظیم می کند. در این حالت ، تمام وزن بدن توسط انگشتان پا و کف دست روی زمین نگه داشته می شود وبقیه بدن در هوا قرار می گیرد . در طول تمرین سگ رو به پایین ، باسن در بالاترین نقطه قرار دارد و نیمه های فوقانی و تحتانی بدن کاملاً مستقیم می باشد.

حالت کودک (سپری در برابر استرس ها برای زنان)

حالت بچه به میزان زیادی برروی مادران شاغل موثر است . مادر بودن درکنار جنگیدن با جهان ، برای زنان اصلا کار ساده ای نیست . زیرا یک زن ، در این شرایط ، باید درزندگی شخصی و حرفه ای خود ، با سختی های زیادی روبرو شود پس نیاز دارد که از نظر جسمی و روحی قوی باشد . زمانیکه استرس به شما حمله می کند و در فشار روحی قرار دارید ، بهتر است دقایقی را به سایه ی آرامی که در این حالت زیبا ایجاد می شود پناه ببرید . این حرکت ، تمام فکرهایی که به طور ناخواسته به سمت شما می آیند را از ذهنتان دورکرده و به افزایش تمرکز روی مسائل مهمتر کمک می کند.

برای انجام دادن این حالت یوگا ، در حالیکه انگشت های پاهایتان کنار هم قرار گرفته اند ، روی زمین زانو بزنید. همزمان با اینکه نفس می کشید ، بالا تنه تان را روی ران ها قرار دهید به طوریکه صورتتان مقابل زمین باشد.دستان خود را روی زمین فشار داده و تمام قسمت های بدن خود را آزاد کنید تا آرامش را احساس کنید. انجام دادن این آسانا به مدت 15 دقیقه ، برای یک زندگی بدون استرس کافی است.

حالت تاج گل

این حرکت ، برای تقویت ران ها و ایجاد احساس قدرت در بدن است. برای انجام این حالت ، ابتدا باید بایستید و پاهایتان را کمی باز کنید. سپس زانو هایتان را به آرامی خم کنید تا به حالت چمباتمه برسید . در مرحله ی بعد ، کف دستانتان را به هم بچسبانید و با آرنجتان از داخل زانو ها را فشار دهید تا بیشتر باز شوند. درحالیکه مطمئن هستید که ستون فقراتتان راست و قفسه سینه تان باز است ، باسن خود را کمی پایین بیاورید .

این آسانا برای رفع تنش از نواحی ران و گردن مفید بوده و همچنین باعث کشش در نواحی کشاله ی ران ، باسن و مچ پا می شود.

حالت درخت (بهترین تمرین برای حفظ پایداری در زنان )

با این آسانا ، ثبات زندگیتان را حفظ کنید! تنها 10 تا 15 دقیقه از وقت با ارزشتان را به این آسانای شگفت انگیز بدهید تا افزایش اعتماد به نفس و ایمان درونی را در ذهن و بدنتان احساس کنید . زمانیکه درون اقیانوس حیرت انگیز حالت درخت غرق می شوید ، می آموزید که چطور میتوان حتی در نادر ترین شرایط هم راست قامت ایستاد و کمر خم نکرد.

برای اجرای این آسانا ، فرد باید تنها روی یک پا بایستد و پای دیگررا روی ران خم کند . درهنگام انجام این حرکت ، باید سعی کنید خودتان را روی یک پا ، پایدار نگه دارید . کف دستتان را در نزدیکی قفسه سینه قرار داده و چشم هایتان را ببندید تا خدا را در نزدیکی تان حس کنید . ضمنا دقت کنید که تمام بدنتان ، از سر تا پا ، روی یک خط راست قرار گرفته باشد .

حالت الهه

با انجام شگفت انگیز ترین حالت یوگا ، به آتش خشمگین الهه دروگا ، آگاهی الهه ساراسواتی و قدرت خوشبختی الهه لاکزامی برسید. این حالت ، بخاطر شباهتی که به با الهه های هندوئیسم دارد ، « حالت الهه » نام دارد. با این آسانا میتوانید به سطح کمال ذهنی ، جسمی و معنوی برسید . با انجام منظم این حالت ، باعث کشش در ناحیه ی ران و باسن شده و همچنین باعث تقویت ماهیچه ی بازو ها شوید .

حالت قایق

در زندگی زنان ، روزهای بی شماری پیش می آید که فرصت انجام کارهای متفرقه را نداشته باشند . پیشنهاد ما به شما این است که حتی وقتی زمان کافی برای انجام حرکات یوگا ندارید ، زیبایی های حالت قایق را در اغوش بگیرید تا عضلات شکم و ران تان به سرعت تقویت شوند. در سبک زندگی پرمشغله ی امروز، برای یک زن حفظ سلامت و تناسب اندام کار آسانی نیست و به مراقبت بیشتری نیاز دارد. این حالت ، مزایای چشمگیری برای سلامت فیزیکی شما به همراه دارد. روی باسن خود بنشینید ، پاهایتان را جوری بالا بگیرید که بین آنها و بدنتان ، زاویه ی قائمه ایجاد شود و سپس سعی کنید همانطور که پاهایتان در هوا قرار دارد ، بدنتان را در این حالت ، بطور متعادل نگه دارید. این حرکت ، یکی از بهترین راهها برای کشیدگی استخوان ران ها و ستون فقرات است .

حالت کبوتر

یکی از انعطاف پذیرترین حرکات یوگا ، حالت کبوتر است . این حالت ، در بین حرکات یوگا یک حرکت پیشرفته به حساب می رود و مزایای بیشماری برای بدن و ذهن دارد . این تمرین ، باعث تقویت ماهیچه های شکمی و همچنین تغذیه ی بهتر اندام های گوارشی می شود. قبل از توضیح این حالت ، باید قید کنیم که برای جلوگیری از هرگونه اثر منفی ، بهتر است این حرکت را با شکم خالی انجام دهید! برای شروع ، ابتدا جوری روی زانو هایتان بنشینید که پاهایتان تماما با زمین تماس داشته باشند . به آرامی بدنتان را رو به عقب خم کنید تا کاملا تشک را با زانوهایتان حس کنید. انگشتان پاهایتان را با دست بگیرید و از میان دو دست ، سرتان را روی زمین قرار دهید.چند دقیقه در این موقعیت بمانید تا آرامش عظیمی که به شما می دهد را تجربه کنید.

حالت گاو آهن

یکی دیگر از حالت های پیشرفته ی یوگا، حرکت گاوآهن است. دلیل نام گذاری این حرکت هم آن است که در حین تمرین ، حرکت شخم زدن یک گاو را اجرا می کند. این حرکت ، در کشیده شدن تمام اعضای بدن تاثیر زیادی دارد . برای شروع ، ابتدا روی تشک دراز کشیده و تمام قسمت های بدنتان را رها کنید . در مرحله ی بعد ، پاهایتان را روی هوا بلند کنید سپس به کمک دستانتان پشت خود را فشار دهید تا بتوانید در حالیکه شانه ها ، گردن و سر شما کاملا روی زمین هستند ، انگشتان پاها را با دست هایتان بگیرید. از بازوهایتان استفاده کنید و دستایتان را جوری قلاب کنید که به تشک فشار بیاورند. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید مدت زمان طولانی تری را در این حالت باقی بمانید!

نتیجه گیری

در زندگی امروز ، زنان نقش های موثری دارند. آنها برای اینکه به خوبی از پس تمام این نقش ها بر بیایند ، باید از روح و جسمشان دربرابر آسیب های فیزیکی ، استرس و اضطراب ، درگیری های ذهنی و روحی و … محافظت کنند . برای این کار ، یکی از بهترین کارها استفاده از حرکات یوگا است. که در این مقاله ، به تفصیل حرکات یوگا مفید برای زنان را بررسی کردیم .

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش های آنلاین یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در خانه را نیز تهیه کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید