beautiful girl is engaged in yoga


ورزش یوگا ، ورزشی است که ذهن و جسم را تواما درگیر می کند و محدود به سن ، جنس و قشر خاصی نمی شود . همه افراد می‌توانند از یوگا برای به تعادل رسیدن ذهن و جسم خود استفاده کنند. جالب است بدانید که در دنیا از یوگای کودکان بمنظور افزایش رشد جسمی و افزایش تمرکز و مدیریت استرس و تحریک خلاقیت استفاده می‌کنند، مربیان یوگا با بهره‌گیری از شخصیت های داستانی مورد علاقه کودکان ، یوگا را برای کودکان دلپذیرتر می‌کنند. این ورزش محبوب نه تنها برای کودکان و بزرگسالان بلکه برای کودکان استثنائی و کودکانی که از معلولیت جسمی و ذهنی برخوردار هستند ،نیز مفید و کاربردی می باشد. در این مقاله قصد داریم با بهره گیری از اطلاعات و تجربیات جمع‌آوری شده از سایر مربیان یوگا ، نکات مهم یوگا برای کودکان استثنائی را بیان کنیم.

پس تا پایان با ما همراه باشید.

1- یوگای کودکان با یوگا برای کودکان استثنائی فرقی ندارد.

این عنوان شاید برای شما کمی عجیب باشد . اما من به شما می‌گویم که باید عین همین کار را انجام دهید. در واقع همان حرکاتی که در یوگای کودکان ، برای سنین کمتر و خردسالان انجام میدادید را در یوگا برای کودکان استثنائی بکارگیرید با این تفاوت که کمی  انعطاف بخرج دهید . یعنی چی ؟

فرض کنید شما مربی یوگای کودکان هستید و یا والدی هستید که قصد دارد برای فرزند خود از تمرینات یوگای کودکان استفاده کند، اگر فرزند یا شاگرد شما از سلامت جسم و ذهن برخوردار باشد در انجام حرکات کششی و استقامتی نیاز هست که کمی کودک را به تحرک بیشتر وادارید ولی اگر فرزند یا کودک دچار معلولیت می باشد ، لازم است که با در نظر گرفتن توانایی های کودک در انجام تمرین وی را کمک کنید تا تمرین را درست و به نحواحسن انجام دهد تا حس خوبی را از زمانی که برای ورزش کردن تخصیص داده دریافت کند.

2-محدودیت های بدنی فرزند یا دانش آموز خود را بدانید

اگر شما از اعضای نزدیک کودک معلول باشید ، قطعا از وضعیت جسمی و محدودیت های حرکتی و یا معلولیت های ذهنی کودک باخبرید اما اگر بعنوان مربی در یک کلاس عمومی یا خصوصی فعالیت می کنید قبل از شروع کلاس باید اطلاعاتی را در خصوص معلولیت های دانش آموزانتان بدست بیاورید .حتی شده مطالعاتی را در این زمینه انجام دهید. پیشنهاد ما کتاب های زیر است که به شما در زمینه یوگا برای کودکان بسیار کمک کننده است:

  • یوگادرمانی برای کودکات اوتیسم و کودکان استثنائی ، نویسنده :لوئیز گولدبرگ
  • یوگا برای کودکانی که دچار اختلالات اوتیسم هستنند ، نویسنده : دیون ا. بتس و استیسی دبلیو بتز
  • یوگا برای کودکان استثنائی ،نویسنده : سونیا سومار

3- از علائم و ابزارهای بصری (فلش کارت ، تصاویر ، عروسک انگشتی و…) کمک بگیرید.

درک و فهم کلام شما توسط کودکان استثنائی کمی سخت و زمان بر است. وقتی شما به کودکان می گویید این حرکت را انجام بده ، درک و آنالیز صحبت شما برای آنها دشوار است ، لذا هنگام یوگا برای کودکان از ابزارهای بصری و علائم دیداری استفاده کنید تا کودک بتواند با تقلید تمرین ها را انجام دهد. کلاس یوگا برای کودکان باید بیشتر جنبه سرگرمی داشته باشد تا کودک بتواند ارتباط خوبی برقرار کند.
بهره‌گیری از تصاویر کارتن ها و استفاده از عروسک ها بهترین ایده است .

4- تکنینک های تنفس و مدییتشن را بیاموزید.

یوگا ابزار قدرتمند ذهن آگاهی است که می تواند در تصمیم گیری ها و مدیریت استرس در مواجه با محیط های تنش زا و چالش برانگیز کمک کند. از تکتنیک های مدیتیشن ،که در مقاله “مدیتیشن در خانه ، 7سبک از مراقبه” گفته شد برای کودکان استفاده کنید. البته با توجه معلولیت کودکان ممکن است همه تکنینک ها در یک جلسه گفته نشود و بهتر است در هر جلسه یکی از این تکنیک ها را بکار ببرید.

5- کودکان نیازمند تشویق و حمایت شما هستند

مربی یا والدین در حین انجام یوگا برای کودکان استثنائی بیشتر تمرکز و توجه خود را روی حرکات کودک بگذارند و به تمرین هایی که کودک درست انجام میدهد واکنش مثبت نشان دهند ، تشویق ، استقاده از الفاظ محبتی ، نوازش و بوسیدن کودک ، انگیزه را در وی بیشتر می کند و حس خوبی از انجام یوگا کسب می کند.

6- یوگا برای کودکان استثنائی همراه با بازی

کلاس هایتان را بگونه ای طراحی کنید که آمیخته با بازی و چالش باشد. البته بازی و چالش باید در راستای اهداف یوگا باشد و از آنجا که بازی های چالشی در رشد کودکان بسیار موثر می باشد ، لذا بکاربردن آن در کلاس ‌می‌تواند به رشد جسمی و فعالیت ذهنی کودکان استثنائی کمک ویژه ای کند. مثلا حرکت درخت در یوگا خود یک تمرین چالشی برای کودکانی که نمی‌توانند روی یک پا بایستند محسوب می‌شود. سعی کنید از این قبیل حرکات در کلاس استفاده کنید.

نتیجه گیری:

امروزه یوگا بعنوان ورزشی درمانگر برای کودکان استثنائی و اوتیسم محسوب می شود. یوگا برای کودکان استثنائی ضمن آنکه قدرت و انعطاف‌پذیری را افزایش داده ، حس آرامش را در آنها تقویت می کند. در حین انجام تمرینات یوگا با کودکان استثنائی باید سعی کنید فضای کلاس را شاد و صمیمانه با بهره گیری از ابزار بصری و بازی های چالشی برای کودکان ایجاد کنید.

اگر تجربه ای در یوگا با کودکان استثنائی دارید در کادر پایین (دیدگاه) با ما به اشتراک بگذارید.

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش  یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا را نیز تهیه کنید.

منبع

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید