یوگا بسیار فراتر از حرکات کششی است. بیایید ببینیم کدام سبک های یوگا به مشکلات شایعی مانند بی خوابی، افسردگی، هاضمه، درد عضلانی، خستگی و اضطراب کمک می‌کنند. اگر به تازگی با یوگا آشنا شده‌اید، احتمالا نمی‌دانید که چند نوع یوگای مختلف وجود دارد. قدمت یوگا به حدود ۴ هزار سال پیش بر می‌گردد و در طول این زمان، سبک‌های یوگای بسیاری ایجاد شده است.

آشنایی با سبک های مختلف یوگا یکی از واجبات هر هنر جوی این رشته است .حالا که به آشنایى با یوگا علاقمند شده اید لازم است این نکته را بدانید که ماخذ یوگا، هندوستان است جاییکه به طور مثال مذهب هندو داراى بیش از هزاران زیر شاخه است. پس همین شناخت کافیست تا دریابیم مسلط شدن به شناخت تمامى سبک هاى یوگا امرى غیر ممکن و غیر ضرورى نیز مى باشد. امروزه 8 الى 14 سبک یوگا در دنیا شاخه هاى اصلى محسوب می شوند.

کار خوبی است که انواع مختلف یوگا را امتحان کنید تا ببینید کدام را از همه بیشتر دوست دارید. در این مقاله مروری اولیه بر روی تعدادی از متداول‌ترین سبک‌های یوگا که مردم تمرین می‌کنند انجام داده‌ایم. بهترین قسمت در مورد این تفاوت‌ها این است که می‌توانید بر حسب نیازتان از آنها استفاده کنید. بعنوان مثال اگر درد یا احساس استرس دارید، می‌توانید یوگای ترمیمی انجام دهید. اگر می‌خواهید انرژی‌تان را افزایش دهید و وزن کم کنید، وینیاسا و‌ هاتا، انتخاب‌های خوبی هستند.

برای روشن شدن بحث، باید بگوییم که یوگا فقط حرکت‌های فیزیکی نیست، بلکه فلسفه هارمونی ذهن و احساستان با زندگی است. یوگا، یک مذهب نیست، فقط یک رویکرد سیستماتیک برای غلبه بر موانع ذهنی است. وضعیت‌های یوگا (که آسانا نامیده می‌شوند)، تنها بخشی از تصویر کلی هستند که یوگا ارائه می‌دهد.

کلمه‌ی «یوگا» در واقع اتصال یا پیوند ترجمه می‌شود. در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری باید شیوه‌ی زندگی بی‌تحرک افراد باهوش، با حرکتی که از افسردگی و مشکلات سلامتی جلوگیری کند، ترکیب شود. این یکی از بهترین گزینه‌های ممکن است و یک راز نیست. یوگا به سرعت، در حال تبدیل شدن به بخش اصلی و لاینفک فرهنگ ما است.

سبک یوگای وینیاسا

یکی از رایج ترین انواع کلاس‌های یوگا، وینیاسا است، و من فکر می‌کنم مانند پلی است به سمت انواع سنتی‌تر یوگا. بسیاری از اوقات، احساس می‌شود که کلاس وینیاسا، کمی‌شبیه یک کلاس ورزشی با موسیقی بلندتر و سرعت بیشتر است. پس می‌توانید انتظار داشته باشید که حرکت سلام بر خورشید را انجام دهید و کلی هم عرق کنید.

وینیاسا به معنی تنفس برای حرکت است و شما یاد خواهید گرفت که چطور در حال حرکت نفس بکشید، طوری که برای سلامت و قدرت عضله و استخوان شما بسیار ارزشمند باشد. اگر بخواهیم هدف این نوع یوگا را به طور خلاصه بیان کنیم، می‌گوییم که این یوگا به شما می‌آموزد که در زمان حال باقی بمانید، و بقیه‌ی چیزها را فراموش کنید. مزیت دیگر، این است که شما وزن کم می‌کنید و قوی‌تر و انعطاف پذیرتر می‌شوید.

از دلایل مهم دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد

بدلیل اینکه بیشتر فعالیت های جوامع امروزی بدون تحرک انجام می شود. تحقیقات نشان داده که تحرک بیشتر در یک جامعه ی «نشسته» به شدت برای سلامت آن جامعه ضروری است. یوگای وین‌یاسا ما را به حرکت وا می‌دارد.

وقتی جامعه‌ای مدام در حال نشستن است، ذهنش مریض می‌شود. به این دلیل که بدن‌های ما در طول روز ثابت و ساکن است، ذهن ما کمبود این تحرک را جبران می‌کند و مدام به فعالیت می‌پردازد. یوگای وین‌یاسا ذهن ما را آرام و ساکن می‌کند، به این دلیل که نکات و نقاط کانونی بسیاری دارد که ذهن ما را تقویت می‌کند: حرکات تنفسی، باندها ها، وضعیت های مختلف بدن، و توالی حرکت ها و تکنیک های گوناگون. در ابتدای این نوع یوگا، ما به طور کامل و واقعی روی نفس هایمان متمرکز می‌شویم، و بعد از آن، وقتی که ذهن توانست قدرت تمرکز خود را بازیابی کند، ما قادر به تمرکز به چیزهای مختلف به طور همزمان می‌شویم.

این یوگا به ما می‌آموزد که خودمان را دوست بداریم و چگونه با خودمان مهربان باشیم و دلیل آن این است که انسان ها دارای تمایلات تهاجمی ‌ضد خود و هم چنین تمایلات محدود کننده‌ی خود هستند. ما بدترین منتقدان خودمانیم. تمرین یوگای وین یاسا محتویات وجود ما را به سطح و خودآگاهی می‌آورد تا آن را بتوانیم ببینیم.

سبک یوگای‌هاتا

هاتا یوگا معروف به یوگای بدنی از دو واژه (ها)به معنا‌ی خورشید و (تا )به معنای ماه تشکیل شده است .که ماه وخورشید به ترتیب سنبل انرژی‌های منفی ومثبت بوده و هدف هاتا یوگا وحدت و هماهنگی بین این دو انرژی متضاد در بدن می‌باشد.

کلاس یوگای‌هاتا، عبارت است از یک سری وضعیت‌های استاتیک دائما در حال تغییر. سریع‌ترین راه برای ایجاد قدرت و انعطاف پذیری است. همانطور که شما وضعیت‌ها و آناتومی بدن را یاد می‌گیرید، تمرکز، بیشتر روی قرار دادن بدنتان در یک هم ترازی برای ایجاد قدرت و انعطاف پذیری بدون ایجاد خطر است، و کمتر به حرکت سریع توجه دارد.

با توجه به تجربیات من، این نوع یوگا از یوگای وینیاسا بی‌خطر تر است. این یوگا به افراد می‌آموزد که چطور بدون تحرک بیش از حد، انعطاف پذیر شوند. و به دانش آموزان کمک می‌کند تا با مکانیک بدن آشنا شوند. این یوگا برای افراد بسیار باهوش مناسب است، و آن‌ها از این رویکرد علمی برای یوگا لذت می‌برند.

هاتا یوگا شخص را قادر می سازد بوسیله تمریناتی بر مقاومت طبیعی خود افزوده وسلامتی را در حیطه جسم ذهن تجربه کند وبر واکنشهای عصبی غیر ارادی خود کنترل و تسلط داشته باشد. اگر به دنبال ذهنی آرام و جسمی‌سالم هستید،‌‌هاتا یوگا می‌تواند برایتان بسیار سودمند باشد.

در یوگای هاتا از حرکات بدنی یا آسانا، تکنیک‌های تنفسی یا پرانایاما و مدیتیشن یا مراقبه استفاده می‌شود که باعث می‌شوند تا سلامت فرد بهتر شده و به بُعد معنوی خود نزدیک‌تر شود. در کشورهای غربی این نوع از سبک های یوگا بسیار متداول است . در مقالات بعدی به معرفی کاملی از سبک های یوگا می پردازیم و برایتان شرح خواهیم داد که کدام شاخه یوگا مناسب شماست.

در صورتیکه تمایل به انجام تمرینات یوگا در منزل دارید ، به راحتی میتوانید از آموزش های آنلاین یوگا که در سایت و اپلیکیشن یوگان ارائه شده است ، استفاده کنید و از فواید این ورزش در سلامتی جسم و ذهن خود بهره مند شوید . همچنین در صورت تمایل می توانید DVD های آموزش یوگا در خانه را نیز تهیه کنید.

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید